Trwa ładowanie...
d27bw2k

G-8 o terroryzmie, Afryce i Bliskim Wschodzie

Przywódcy państw G-8, obradujący w Kanadzie, przyjęli w czwartek oświadczenie zawierające sześć zasad przeciwdziałania terroryzmowi. Sformułowano także plan dla Afryki, chociaż nie podjęto żadnego konkretnego zobowiązania finansowego. Grupa ośmiu uprzemysłowionych państw świata przedstawiła również swoją wizję ułożenia stosunków na Bliskim Wschodzie.

d27bw2k
d27bw2k

Przywódcy państw G-8 najwięcej uwagi poświęcili zwalczaniu terroryzmu. Podkreślili konieczność ścisłej realizacji istniejących porozumień międzynarodowych w sprawie zakazu rozprzestrzeniania oraz nielegalnego dostępu do broni masowego zniszczenia i jej komponentów.

Oświadczenie zakłada konieczność opracowania metod fizycznej ochrony niebezpiecznych materiałów w obiektach, w których są one produkowane, przechowywane i wykorzystywane.

Przywódcy podkreślili znaczenie zapewnienia niezawodnej kontroli granicznej dla zapobieżenia nielegalnemu transportowi broni masowego zniszczenia i jej komponentów. Uznali za niezbędne zapewnienie ścisłej kontroli eksportowej przy przewozie materiałów, które mogą być zaliczone do komponentów broni masowego zniszczenia, ze szczególną kontrolą końcowego przeznaczenia tych materiałów.

Szósta zasada dotyczy niezawodnej utylizacji materiałów niebezpiecznych, niewykorzystywanych już do celów wojskowych, jak też zniszczenia broni chemicznej i redukcji zapasów niebezpiecznych materiałów biologicznych - patogennych i toksycznych.

d27bw2k

Przywódcy najbogatszych krajów świata oświadczyli także, iż mają zaufanie do perspektyw wzrostu gospodarczego w swoich krajach mimo spowolnienia gospodarczego, jakie dotknęło większość globu ziemskiego.

Premier Kanady Jean Chretien powiedział, że on i inni uczestnicy szczytu poparli wysiłki krajów o wyłaniających się gospodarkach rynkowych, w tym Brazylii i innych państw latynoamerykańskich, zmierzające do wprowadzenia zdrowej polityki gospodarczej.

Przywódcy krajów G-8 wezwali Pakistan, by położył kres wykorzystywaniu swojego terytorium przez grupy ekstremistyczne jak też zaapelowali do Indii, by przystąpiły do poważnych rozmów w sprawie zakończenia konfliktu o Kaszmir.

Grupa ośmiu uprzemysłowionych państw świata przedstawiła swoją wizję dwóch państw bliskowschodnich, Izraela i Palestyny, w bezpiecznych granicach, jednak podkreśliła, że Palestyńczycy potrzebują wolnych i uczciwych wyborów oraz reform gospodarczych i instytucjonalnych.

d27bw2k

W oświadczeniu G-8 nie wspomina się o zawartej w planie pokojowym przedstawionym przez Stany Zjednoczone idei powołania nowego kierownictwa palestyńskiego.

Na szczycie w Kananaskis przyjęto również plan dla Afryki. Nie podjęto jednak żadnego konkretnego zobowiązania finansowego.

Plan podkreśla konieczność działania. Jego celem jest objęcie wspólnym parasolem licznych, już istniejących inicjatyw na rzecz Afryki, zmierzających do wsparcia rozwoju czarnego kontynentu, redukcji zadłużenia, inicjatyw pokojowych, oświatowych czy mających na celu walkę w AIDS.

Jako konkretne zobowiązanie G-8 zadeklarowała, że przyzna Afryce co najmniej 50% z sięgającej 12 mld dolarów rocznie dodatkowej pomocy, obiecanej w marcu przez bogate kraje na ONZ-owskiej konferencji w Monterrey w Meksyku. Zastrzegła jednak, że pomoc ta zostanie przeznaczona dla krajów, które walczą z korupcją i wprowadzają reformy rynkowe. (an)

d27bw2k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27bw2k
Więcej tematów