Trwa ładowanie...
d1hzgmq

Fundusze unijne wspomogą nas w walce z bezrobociem

Sam rynek nie rozwiąże problemu rosnącego bezrobocia. Gdybyśmy chcieli utrzymać je na obecnym poziomie, to w 2002 r. wzrost gospodarczy powinien wynieść 9% PKB, a w latach następnych nie mniej niż 6% rocznie. Dlatego konieczna jest interwencja państwa - powiedziała podczas wtorkowej konferencji zatytułowanej "Polityka społeczna i zatrudnienie w Polsce i w Unii Europejskiej" wiceminister pracy Grażyna Gęsicka.

d1hzgmq
d1hzgmq

Ministerstwo Gospodarki przeanalizowało, komu państwo powinno pomóc poprzez różne programy aktywizacji, szkolenia, przekwalifikowania czy doradztwo w latach 2000-2006. Połowie z 2-2,3 mln osób rejestrujących się rocznie jako bezrobotne; ok. 1,2 mln "ukrytych" bezrobotnych (głównie na wsi); połowie rejestrujących się absolwentów (ok. 1/3 wszystkich bezrobotnych); nieznanej liczbie osób zagrożonym wykluczeniem - bezdomnym, więźniom po odbyciu kary, byłym pracownikom PGR, uchodźcom, ok. 1/3 z 1,7 mln drobnych przedsiębiorców, ok. 2,3 mln osób spośród 12 mln zatrudnionych, wymagających doskonalenia zawodowego, ok. 400 tys. spośród 800 tys. niepełnosprawnych, ok. 2 mln kobiet.

Tymczasem na razie polska polityka zatrudnienia nakierowana jest głównie na zarejestrowanych bezrobotnych - powiedziała Gęsicka.

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej możemy liczyć na znaczącą pomoc finansową z Europejskiego Funduszu Społecznego, który w znacznej części służy realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia. W latach 2003-2006 możemy dostać pomoc z EFS w wysokości od 3,2 do 6,5 mld euro (11,5 - 23,4 mld zł). (an)

d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj