Trwa ładowanie...
d40aek9
droga
27-10-2005 02:00

Fundusze UE ratują polskie drogi

Jako jeden z największych beneficjentów pożyczek Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego Polska dziesięciokrotnie zwiększyła dynamikę odnowy nawierzchni dróg - informuje "Puls Biznesu".

d40aek9
d40aek9

Do 2001 r. średnio w naszym kraju remontowano rocznie ok. 200 km dróg krajowych. W latach 2002-2005 wyremontowanych zostało ponad 5 tys. km, co stanowi ok. 30% długości całej sieci dróg krajowych.

Od 2003 r. utrzymuje się wzrost długości remontowanych tras. W 2003 r. był to 1 tys. km, w 2004 r. - 1,8 tys. km, a w 2005 r. - 1,7 tys. km. W 2009 r. blisko 90 proc. wszystkich dróg krajowych zostanie dostosowanych do tzw. poziomu europejskiego. Działania prowadzone prze lata 2002-2003 spowodowały zatrzymanie procesu degradacji nawierzchni drogowych.

Roczny budżet drogowy Polski to ok. 8-9 mld zł. Utrzymanie tego poziomu lub jego wzrost jest jedyną gwarancją, że w ciągu najbliższych lat nadrobione zostaną drogowe zaległości.

Na budżet Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad składają się wpływy z budżetu państwa, niskooprocentowane pożyczki Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pochodzące m.in. z opłaty paliwowej środki Krajowego Funduszu Drogowego. Najważniejszym składnikiem są jednak fundusze Unii Europejskiej.

Dzięki Funduszowi Spójności rozbudowywane są tranzytowe szlaki komunikacyjne, a dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego - mniejsze trasy o znaczeniu regionalnym. Zagospodarowana już została cała pula środków przyznanych Polsce w ramach FS na lata 2004-2006, czyli około 1 mld euro.(PAP)

d40aek9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40aek9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj