Fundusze Europejskie - wyjaśniamy
Polska korzysta z Funduszy Europejskich od ponad 30 lat - nawet dłużej niż jest w Unii. Większość mieszkańców w naszym kraju korzysta z efektów projektów unijnych, nawet jeżeli o tym nie wie. W najbliższych latach do zagospodarowania będą kolejne miliardy złotych. Czemu służą? Jak z nich skorzystać?
16.10.2024 | aktual.: 04.11.2024 12:59
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Jak można skorzystać z Funduszy Europejskich?
Z funduszy unijnych można skorzystać na wiele sposobów. Można sięgnąć po dotację albo pożyczkę na inwestycję w firmie lub organizacji. Można skończyć dofinansowane szkolenie albo założyć firmę. Można też skorzystać z dofinansowanych usług publicznych (np. rozliczenie podatku) albo infrastruktury (np. droga ekspresowa S7). A nawet poszukać ciekawego miejsca do zwiedzenia.
Na początek pomoże też nasz narzędziownik.
Co zrobić, żeby skorzystać z funduszy?
Najczęściej fundusze unijne są dostępne w konkursach albo w projektach.
Pierwszy sposób to wzięcie udziału w konkursie. Wbrew nazwie nie oznacza to, że wygrywa tylko najlepszy. Nabory są organizowane przez odpowiednie instytucje. Złożone wnioski są następnie oceniane według kryteriów. Aplikacje, które je spełnią, mogą liczyć na dofinansowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotowanie wniosku w konkursie wymaga sporo zaangażowania. Oto 5 podstawowych porad, które pomogą w skutecznej pracy:
- Sprawdź, czy konkurs jest dla Ciebie: każdy nabór ma swoje zasady. Może być skierowany tylko do firm albo tylko do organizacji pozarządowych. Może dotyczyć tylko organizacji szkoleń, tylko inwestycji w rozwój firmy, albo wielu elementów. Przed przystąpieniem do pracy nad wnioskiem warto dobrze zapoznać się z regulaminem konkursu.
- Pisz zgodnie z instrukcją: w każdym konkursie jest instrukcja przygotowania wniosku. Piszący aplikacje nie zawsze do niej zaglądają. To spory błąd. Instrukcja pokazuje, jakie są oczekiwania co do wniosku - nie tylko te formalne, ale także odnośnie treści. Czasem zawiera przykłady. Warto z niej korzystać.
- Dobrze przelicz budżet: opisanie i wyliczenie wydatków we wniosku jest bardzo ważne. Przy ocenie wniosku budżet jest zawsze szczegółowo sprawdzany. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie koszty można sfinansować z funduszy unijnych. Wszystkie wydatki powinny być dobrze uzasadnione, a ich wysokość odpowiednio oszacowana.
- Zwracaj uwagę na kryteria: pisaliśmy już, że wnioski są oceniane według kryteriów. Dlatego, pisząc aplikację, warto ciągle mieć je na uwadze. Trzeba przeanalizować, czy z treści wniosku jasno wynika, że wszystkie kryteria są spełnione.
- Nie czekaj do końca konkursu: nabory wniosków są ogłaszane z wyprzedzeniem, aby wszyscy zdążyli zapoznać się z warunkami. Niektórzy czekają jednak z przygotowaniem wniosku do ostatnich dni. Warto unikać takiej strategii. Nieprzewidziane opóźnienia czy problemy techniczne mogą sprawić, że nie uda się złożyć wniosku w terminie. Dużo lepiej jest zacząć pracę nad nim znacznie wcześniej.
Drugi sposób to udział w projekcie. Jest on prostszy, ale też daje mniej możliwości. W tym przypadku wniosek o dofinansowanie składa ktoś inny - np. firma czy organizacja. Planuje w nim szkolenia, doradztwo czy inne usługi dla uczestników projektu. Aby z nich skorzystać wystarczy zgłosić się do organizatora. Ten sprawdzi, czy spełniamy warunki udziału w projekcie. Jeśli tak - zaprosi nas do udziału.
Gdzie szukać informacji o konkursach i projektach?
Pomocą w znalezieniu konkursów albo projektów służą Punkty Informacyjne oraz wyszukiwarka. W przypadku konkursów ważny jest wybór właściwego programu unijnego. Kolejnym krokiem jest poznanie zasad konkursu i przygotowanie wniosku. Pomagają w tym nie tylko regulaminy i dokumenty konkursowe. W sprawie każdego konkursu można zadzwonić lub napisać do instytucji, która go organizuje. Bardzo pomocne są też Q&A - czyli pytania i odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości. Wyjaśniają one wiele praktycznych problemów z przygotowaniem wniosku.
Firmy, które mają innowacyjne pomysły, mogą skorzystać też z dodatkowych bezpłatnych usług w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Pomoc oferują narzędzia STEP oraz InnovationCoach. Można także wypełnić ankietę potrzeb przedsiębiorcy. Dotychczasowe działanie tych usług potwierdza, że skorzystanie z nich zwiększa szansę na otrzymanie dofinansowania.
Jakie konkursy są dostępne?
W październiku można np. sięgnąć po pożyczki na kształcenie, dotację na firmę w województwach łódzkim i warmińsko-mazurskim, wyjazd na targi zagraniczne, prowadzenie przedszkola w województwie świętokrzyskim lub infrastrukturę do badań na uczelni na Dolnym Śląsku. Coraz więcej jest także pożyczek na rozwój firmy.
To tylko niewielka część oferty funduszy unijnych. Więcej o dostępnych konkursach przeczytasz na Portalu Funduszy Europejskich oraz na stronie Krajowego Planu Odbudowy.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego