Fundusz Medyczny. Andrzej Duda podpisał ustawę. Prof. Piotr Czauderna komentuje

Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. Ma to być specjalny fundusz, który wesprze poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków. Głos w tej sprawie zabrał prof. Piotr Czauderna, który wspólnie z prezydentem pracował nad projektem ustawy.

Prof. Piotr Czauderna mówi o Funduszu Medycznym
Prof. Piotr Czauderna mówi o Funduszu Medycznym
Źródło zdjęć: © East News

- Wzorowaliśmy się na wielu zagranicznych rozwiązaniach. W stosunku do takich krajów jak np. Wielka Brytania, Francja czy Holandia mieliśmy pewną lukę. Dotyczy ona dostępu do innowacyjnych terapii. Szczególnie w kategorii tzw. niezaspokojonych potrzeb medycznych - powiedział prof. Piotr Czauderna w rozmowie z Andrzejem Dudą na kanale "W Pałacu Prezydenckim" na Youtube.

Chodzi o sytuacje, gdy na świecie istnieje już leczenie danej choroby, a w Polsce w dalszym ciągu nie jest ono refundowane. - Można było dla indywidualnych pacjentów pewne leki wprowadzać i finansować. To była jednak bardzo skomplikowana ścieżka - podkreślił kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Pomóżmy tym, którzy są pokrzywdzeni przez los, którzy do tej pory byli skazani na zbiórki społeczne, a którym po rozpoczęciu funduszu będzie można pomóc ze środków publicznych - powiedział specjalista zapytany o główną ideę Funduszu Medycznego.

Fundusz Medyczny. Prof. Piotr Czauderna o poszczególnych subfunduszach

Fundusz Medyczny dzieli się na 4 subfundusze. Pierwszy z nich to subfundusz infrastukrualny, który służy poprawie istniejącej infrastruktury tzw. strategiczej - kluczowej. Drugi subfundusz - modernizacyjny, z którego mogą skorzystać wszystkie szpitale. Jednak jest on szczególnie poświęcony takim potrzebom jak świadczenia opiekuńczo-lecznicze, konsolidacja podmiotów leczniczych (zwiększenie ich efektywności i jakości działania), czy wymiana łóżek w szpitalach.

Trzeci to rozwój profilaktyki, która jest najskuteczniejszą interwencją w systemie ochrony zdrowia. Ostatnia część to fundusz innowacyjno-terapeutyczny, który ma nie tylko wprowadzić nowe środki finansowe, ale tez zbudować nowy sposoby działania systemu.

Podczas rozmowy prezydent zaznaczył, że Fundusz Medyczny będzie zawierał pulę, która będzie mogła wspierać "działania doraźne, jak chociażby zakup łóżek w przypadku koronawirusa". - Nie możemy zaniedbać opieki nad wszystkimi innymi pacjentami. Ponadto więcej środków będziemy musieli wygospodarować na walkę z koronawirusem w ramach normalnych środków przeznaczonych na służbę zdrowia - zaznaczył prof. Czauderna.

Fundusz Medyczny. Piotr Czauderna: "szansa na procedury bezlimitowe dla dzieci"

- To jest wprowadzenie nowych mechanizmów, to jest szansa na finansowanie zabiegów operacyjnych, ale to jest również szansa na procedury bezlimitowe dla dzieci. Wiele chorób dziecięcych wymaga skomplikowanej diagnostyki w warunkach szpitalnych. W tym przypadku limity były pewną przeszkodą, mieliśmy kolejkę na hospitalizację - wskazał Czauderna.

Prezydent zaznaczył, że ustawa zacznie funkcjonować prawdopodobnie w 2021 roku.- Myśleliśmy, że będzie to wcześniej. Zakładaliśmy, że finansowanie będzie na poziomie 2 miliardów złotych. Projekt ustawy był złożony przeze mnie w czerwcu - powiedział prezydent, dodając, że ustawa musi jeszcze wejść w życie. Pozostaje również opracowanie procedur i zebranie zespołów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)