Fundacja-widmo? Miała promować Polskę za granicą
Promowana przez rząd Polska Fundacja Narodowa to organizacja widmo - ustalili dziennikarze Radia ZET. Organizacja, która powstała formalnie w listopadzie zeszłego roku i na której konto spółki skarbu państwa przelały prawie 100 mln złotych, do tej pory praktycznie nie działa.
Jesteśmy państwem, które ma wielkie ambicje, chcemy zdobywać świat i rynki. Jesteśmy do tego przygotowani. Teraz czas zrobić ten kolejny krok, którym jest Polska Fundacja Narodowa - ogłosiła w lipcu ubiegłego roku premier Beata Szydło ogłaszając powołanie organizacji, która miała promować Polskę za naszymi granicami.
Fundacja swoje logo i cele zaprezentowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy dwa miesiące później. Na konto fundacji, zgodnie z założeniem, spółki skarba państwa wpłaciły prawie 100 mln złotych. Radio ZET postanowiło sprawdzić, czym organizacja może się pochwalić po kilku miesiącach działalności.
Dziennikarze z ukrytą kamerą wkroczyli do jednego z biurowców w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Tam od ochroniarzy dowiedzieli się, że w jej biurach nikt się nie pojawia.
Polska Fundacja Narodowa nie ma ani strony internetowej, ani telefonu.
- To jest kuriozalne - komentuje Radiu ZET Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji im. Stefana Batorego. - Były kiedyś takie firmy-wydmuszki, które się ogłaszały, zbierały pieniądze, a potem znikały.
Prezesem Polskiej Fundacji Narodowej jest warszawski radny PiS Cezary Jurkiewicz. Pełni on także funkcję szefa Klubu Gazety Polskiej, kieruje strażą porządkową swojej partii oraz zarządza - jak ustaliło Radio ZET - Domem Pielgrzyma na warszawskim Żoliborzu.
Pytani przez reporterów Radia ZET politycy PiS nie potrafili odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się z Fundacją.
Pieniądze zostały zdeponowane na oprocentowanym koncie - twierdzi sam zarząd Fundacji, który odpowiedział na pytania dziennikarzy Radia ZET z darmowej skrzynki pocztowej Gmail. Zapewnia także, że wszyscy członkowie zarządu swoje funkcje pełnią społecznie i że Fundacja nikogo nie zatrudnia.
"Polska Fundacja Narodowa dokłada wszelkich starań, aby stworzyć warunki organizacyjne, prawne i proceduralne, które pozwolą na rzetelne wydawanie powierzonych środków, a także profesjonalną realizację projektów na rzecz polskiej gospodarki. Fundacja będzie na bieżąco informowac o swoich działaniach" - napisano w przesłanym e-mailu.
Po publikacji artykułu, dostaliśmy oświadczenie Polskiej Fundacji Narodowej:
"W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących Polskiej Fundacji Narodowej.
Polska Fundacja Narodowa tworzy ramy organizacyjne, proceduralne i prawne. Fundusze wpłacone przez Fundatorów są nienaruszone. Zostały one zdeponowane na oprocentowanym koncie. Rada Fundacji po zmianie organu nadzoru opracowuje ramy prawne działania. Prace organizacyjne przebiegają w sposób niezakłócony. Pozwolą na transparentnie wydawanie powierzonych Fundacji środków, a także profesjonalną realizację jej podstawowych celów: międzynarodową ochronę i wsparcie interesów Polski. Wszelkie insynuacje i przekazy mające zdyskredytować jej działalność, zanim rozpoczęła działalność operacyjną, są krzywdzące.
Członkowie Rady Fundacji pełnią swoje funkcje społecznie. Obecnie Fundacja nikogo nie zatrudnia. Również zarząd nie pobiera wynagrodzenia.
Polską Fundację Narodową tworzy 17 spółek: PGE, Enea, Energa, Tauron, PZU, PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, KGHM, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polski Holding Nieruchomości i Polskie Koleje Państwowe.
Fundacja będzie na bieżąco informować o swoich działaniach.
Z poważaniem,
Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej"
Źródło: Radio ZET/WP