Trwa ładowanie...

Fundacja o. Rydzyka z milionami. Chodzi o rządowe dotacje

O. Tadeusz Rydzyk założył fundację Lux Veritatis, na której koncie wciąż pojawiają się kolejne miliony. Środki pochodzą z rządowych dotacji i mają być przeznaczone m.in. na budowę muzeum im. Jana Pawła II.
Share
Fundacja o. Rydzyka z milionami. Chodzi o rządowe dotacje
Fundacja o. Rydzyka z milionami. Chodzi o rządowe dotacjeŹródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski
d2xy0w8

Pod koniec 2020 roku ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów ws. wydatków budżetu państwa w ubiegłym roku, które nie wygasają z upływem roku budżetowego. Na liście beneficjentów wpisano toruńskie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Za budowę odpowiada Fundacja Lux Veritatis, założona przez o. Tadeusza Rydzyka.

Jak wynika z rządowego dokumentu, na budowę muzeum w budżecie zapisano 24 386 898 zł. Z kolei 60 mln zł mają być przeznaczone na przygotowanie wystawy stałej muzeum. Chodzi o "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. św. Jana Pawła II w Toruniu".

Fundacja o. Rydzyka z milionami. Chodzi o rządowe dotacje

Warto przypomnieć, że niedawno minister kultury Piotr Gliński poinformował, że została zwiększona dotacja celowa na wydatki związane z realizowaną inwestycją o kwotę 1 mln 866 tys. 800 zł.

d2xy0w8

Z kolei w czerwcu 2018 ma mocy zawartej umowy między resortem kultury a Fundacją LUX Veritatis, planowano przekazanie rządowej dotacji w wysokości 70 mln zł. Jednak w lutym 2019 roku kwotę zwiększono o 47,7 mln. Ostatecznie ma ona łącznie wynosić 119,5 mln zł.

Kinga Duda doradza ojcu. Błażej Spychalski o roli córki prezydenta

Jak można przeczytać na stronie Fundacji Lux Veritatis, wspomniane wcześniej muzeum ma być "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski". "Przedstawiając postacie i wydarzenia, które ukształtowały polską tożsamość, Muzeum przywoła głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm" - dodano.

d2xy0w8

O tym, że fundacje ojca Tadeusza Rydzyka dostawały pieniądze od rządu, pisaliśmy w Wirtualnej Polsce wielokrotnie. Reporter WP Sylwester Ruszkiewicz informował, że 8 milionów złotych przekazała Kancelaria Premiera Fundacji Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka w ostatnich czterech latach. Również inne ministerstwa nie szczędziły grosza, pomagając toruńskiemu zakonnikowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xy0w8

Podziel się opinią

Share
d2xy0w8
d2xy0w8
Więcej tematów