Fryz Topolskiego w pałacu Buckingham
W Pałacu Buckingham - oficjalnej rezydencji
Elżbiety II - z okazji obchodów 50-lecia koronacji brytyjskiej
monarchini wystawiono 30-metrowej długości fryz koronacyjny
Feliksa Topolskiego, polskiego rysownika (1907-89), który tworzył
w Anglii.
Dekoracyjny fryz został namalowany w 1960 roku na zlecenie księcia Edynburga Filipa - małżonka Elżbiety II. Przedstawia koronacyjny orszak zmierzający do opactwa westminsterskiego i wychodzący z niego.
Fryz Topolskiego uważany jest za jedną z największych atrakcji wystawy, którą rozmieszczono w trzech lokalizacjach: reprezentacyjnych pokojach pałacu Buckingham (tzw. State Rooms), galerii imienia Elżbiety II (Queens Gallery) i zamku w Windsorze.
Topolski uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i płodnych ilustratorów i rysowników.
Urodzony w Polsce Topolski osiadł w Londynie na krótko przed wojną. Współpracował z polskimi publikacjami wydawanymi w czasie wojny w Londynie m.in. "Młodą Polską". Dokumentował życie Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie był ilustratorem znanego magazynu "Fortune" i prowadził galerię, obecnie przekształconą w muzeum jego imienia.
Inną wystawioną atrakcją jest szata koronacyjna Elżbiety II i XIX- wieczny diamentowy diadem zaprojektowany z myślą o inwestyturze Jerzego IV w 1826 roku.
Diadem, na który składa się 1.333 diamentów, ma wbudowane herby Anglii, Szkocji i Irlandii. Elżbieta II nosi go także w czasie uroczystego otwierania parlamentu.
Fryz Topolskiego w Buckingham Palace będzie wystawiony do 28 września.