PolskaFrasyniuk czy Onyszkiewicz na czele demokratów.pl?

Frasyniuk czy Onyszkiewicz na czele demokratów.pl?

Partia Demokratyczna - demokraci.pl w sobotę
ma wybrać nowe władze. Według członków partii, największe szanse
na to, by zostać przewodniczącym mają dotychczasowy szef
Demokratów Władysław Frasyniuk i wiceprzewodniczący Parlamentu
Europejskiego Janusz Onyszkiewicz.

Oyszkiewicz deklaruje jednak, że nie będzie ubiegał się o stanowisko szefa partii, jeśli kandydować będzie Frasyniuk i czeka na jego decyzję.

Wiem, że w partii jest takie myślenie, że Władysław Frasyniuk jest - słusznie lub niesłusznie - kojarzony z bolesną porażką w wyborach parlamentarnych. Pojawiają się głosy, że nowy przewodniczący mógłby nadać Demokratom impuls rozwoju - przyznał Onyszkiewicz. Zapewnił, że nie ma konfliktu między nim a Frasyniukiem, dlatego czeka na to, co postanowi dotychczasowy szef Demokratów.

Według jednego z mazowieckich działaczy popierających Onyszkiewicza, ewentualna zmiana na stanowisku szefa partii to raczej chęć pokazania "nowej twarzy" Demokratów niż rozliczenia z przeszłością.

Onyszkiewicz nie chce mówić o tym, jak wyobraża sobie swoje szefowanie partii._ Nie ma co łowić ryb przed niewodem_ - skwitował krótko.

Z informacji uzyskanych od regionalnych działaczy wynika, że za kandydaturą Onyszkiewicza optuje Mazowsze i Małopolska. Rozważa ją m.in. Podkarpacie. Za Frasyniukiem są z kolei Dolny Śląsk, Łódź i Pomorze.

Partia Demokratyczna - demokraci.pl - powstała w maju 2005 roku na bazie Unii Wolności. Formację wsparł premier Marek Belka. Wśród jej założycieli był też wicepremier Jerzy Hausner, który z tego powodu wystąpił z rządu.

W sondażach robionych przed oficjalnym utworzeniem partii, Demokraci uzyskiwali nawet 10 proc. poparcie, spadało ono jednak systematycznie i ostatecznie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych partia nie przekroczyła 5-proc. progu wyborczego i nie weszła do parlamentu. Henryka Bochniarz - kandydatka Demokratów na prezydenta, w wyborach w 2005 roku zdobyła 1,26% głosów.

Sobotni Kongres wybierze nowego przewodniczącego partii i Radę Krajową. Później Rada powoła wiceprzewodniczących i pozostałych członków zarządu.

Kongres ma też uchwalić zmiany w statucie, m.in. zmniejszenie Rady Krajowej z dotychczasowych 130 na 60-80 członków. Wybierze też Krajową Komisję Rewizyjną i Krajowy Sąd Koleżeński.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)