Frankizm ustawowo potępiony
Deputowani niższej izby hiszpańskiego parlamentu przyjęli ustawę potępiającą zamach stanu gen. Francisco Franco i blisko 40-letnią dyktaturę, jaka po nim nastąpiła - poinformował przewodniczący Kongresu Deputowanych Manuel Martin.
W ustawie formalnie potępiono faszystowski reżim frankistowski i zlecono samorządom sfinansowanie ekshumacji ofiar z czasów wojny domowej 1936-1939, a także nakazano usunięcie z ulic i budynków wszelkich symboli frankistowskich.
Ustawa uznaje za "nielegalne" zbiorowe procesy po wojnie domowej, które skończyły się egzekucjami 50 tys. republikanów i wtrąceniem do więzienia tysięcy innych.
Apeluje także o symboliczną rehabilitację wszystkich ofiar wojny, w tym duchownych katolickich straconych przez oddziały wierne lewicowemu rządowi republikańskiemu, przeciwko któremu powstał Franco.
Tekst projektu autorstwa socjalistycznego rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero był przez ostatnie dwa miesiące przedmiotem intensywnych negocjacji. Główne ugrupowanie opozycyjne konserwatywna Partia Ludowa (PP) była generalnie przeciwna projektowi, twierdząc, że niepotrzebnie rozdrapie ona rany z przeszłości.
Zanim ten akt prawny, nazywany "Ustawą pamięci historycznej", wejdzie w życie, musi jeszcze zostać przyjęty przez wyższą izbę parlamentu, Senat, oraz opublikowany w dzienniku ustaw.