Trwa ładowanie...
d2i7gss

"Frankfurter Allgemeine Zeitung": swary w niemieckim rządzie przyczyną fiaska uchwały o Polsce

• CSU chciała włączyć do tekstu odniesienie do Karty niemieckich wypędzonych ze stron ojczystych. Nie zgodzili się na to Zieloni
• Uchwała "Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca - 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" miała zostać przyjęta przez Bundestag w najbliższy piątek
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Frankfurter Allgemeine Zeitung": swary w niemieckim rządzie przyczyną fiaska uchwały o Polsce
(fotolia, Fot: Anibal Trejo)
d2i7gss

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" obarcza koalicję rządową w Niemczech odpowiedzialnością za fiasko uchwały, która miała być przyjęta przez Bundestag z okazji 25. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznych stosunkach.

25. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie, który uzupełnił wcześniejszy Traktat graniczny z końca 1990 roku, jest okazją do uroczystego upamiętnienia w Bundestagu, ponieważ był on "kamieniem milowym w krwawej i trudnej historii obu krajów" - pisze wiodący konserwatywny dziennik niemiecki w komentarzu "Nowe dawne fronty".

"Ten punkt został jednak zdjęty z porządku piątkowych obrad, ponieważ swary w wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) weszły na kolejny szczebel eskalacji, a politykę zagraniczną przestano traktować jako obszar chroniony przed sporami" - czytamy w komentarzu.

d2i7gss

Jak wyjaśnia "FAZ", SPD nie chce - zdaniem CDU/CSU - pogodzić się z tym, by we wspólnej uchwale "upamiętnić w odpowiedniej formie wkład niemieckich wypędzonych w pojednanie z Polską". Zdaniem socjaldemokratów przedmiotem sporu jest forma forsowanej przez chadeków wzmianki w uchwale o Karcie niemieckich wypędzonych z ojczyzny z 1950 roku.

"Czyżby chodziło tylko o semantyczny problem?" - pyta "FAZ". "Nasuwa się raczej podejrzenie, że chodzi o ponowne otwarcie dawnych frontów dotyczących polityki wobec Wschodu (Ostpolitik z czasów kanclerza Willy'ego Brandta - przyp. red.)" - uważa niemiecka gazeta. "Czy opłaca się to w czasie, które nie są wolne od tarć między Berlinem a Warszawą?" - pyta "FAZ" odpowiadając w konkluzji komentarza: "zdecydowanie nie".

Uchwała "Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca - 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" miała zostać przyjęta przez Bundestag w najbliższy piątek. Po nieoczekiwanym sporze o tekst dokumentu, SPD postanowiła zdjąć ten punkt z porządku obrad, co oznacza, że uchwała nie zostanie przyjęta przed przypadającą na 17 czerwca rocznicą.

Jak wyjaśnił poseł SPD Dietmar Nietan, bawarska CSU chciała włączyć do tekstu, wbrew innym partiom, odniesienie do Karty niemieckich wypędzonych ze stron ojczystych - kontrowersyjnego dokumentu z 1950 roku. Nie zgodzili się na to Zieloni, co spowodowało, że SPD wycofała cały projekt. Zdaniem Nietana, wzmianka o Karcie mogłaby zostać źle odebrana w Polsce.

d2i7gss

Podziel się opinią

Share
d2i7gss
d2i7gss
Więcej tematów