ŚwiatFrancuski sztab generalny: zaczęliśmy wycofywać żołnierzy z Mali

Francuski sztab generalny: zaczęliśmy wycofywać żołnierzy z Mali

Wojska francuskie zaczęły wycofywać się z Mali, gdzie od 11 stycznia prowadzą operację zbrojną, której celem jest wyparcie dżihadystów - podał francuski sztab generalny. Z Mali wyjechało już około 100 żołnierzy z liczącego 4 tys. osób kontyngentu.

Francuski sztab generalny: zaczęliśmy wycofywać żołnierzy z Mali
Źródło zdjęć: © AFP | Issouf Sanogo

Wojskowi przybyli w poniedziałek do Pafos na zachodzie Cypru, gdzie spędzą trzy dni, zanim powrócą do kraju - sprecyzował sztab generalny.

W czasie trzymiesięcznej interwencji wojskom francuskim udało się zadać poważne straty islamistom i rozbić ich oddziały na północy Mali. Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM), uważana za największe zagrożenie dla Francji i innych krajów Europy, została pokonana w swym mateczniku na północnym wschodzie Mali.

Ponad 600 terrorystów z 1,5 tys.-2 tys. radykalnych bojowników zostało prawdopodobnie wyeliminowanych, składy broni, amunicja i paliwo zostały zniszczone w dużych ilościach. Wyeliminowano przywódców takich jak (Abdelhamid) Abu Zeid - poinformował Eric Denece, dyrektor Francuskiego Centrum Badań Nad Wywiadem.

Dochodzą jednak sprzeczne informacje na temat śmierci Abu Zaida. Pod koniec marca algierska telewizja Ennahar podała, że Al-Kaida Islamskiego Maghrebu wyznaczyła następcę zabitego Abu Zeida; nowym dowódcą regionalnym tego odłamu organizacji terrorystycznej został 34-letni Algierczyk Dżamel Okasza.

Przed kilkoma dniami AQIM zaprzeczyła informacjom o śmierci jednego z dowódców regionalnych. Nie podano nazwiska tego dowódcy, lecz najprawdopodobniej chodzi o Zeida. W oświadczeniu zagrożono też, że w północnej i zachodniej Afryce nadejdą teraz dla Francji "czarne dni".

Pomimo tego, że w rezultacie francuskiej ofensywy wyparto dżihadystów z największych miast na północy Mali, to pozostają oni nadal na prowincji prowadząc działania zbrojne coraz bardziej brutalnymi metodami.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że w lipcu w Mali ma stacjonować już tylko około 2 tys. żołnierzy. Na lipiec planowane są w tym kraju wybory prezydenckie i parlamentarne.

Tymczasem z początkiem kwietnia instruktorzy wojskowi z krajów UE rozpoczęli szkolenie sił Mali. Wojskowa misja EUTM ma w ciągu 15 miesięcy przeszkolić ok. 3 tys. żołnierzy, czyli około połowy sił zbrojnych tego kraju. W skład misji ma wchodzić 550 osób: ponad 200 instruktorów, w tym 20 z Polski, żołnierze ochraniający misję oraz personel logistyczny i medyczny.

W Mali stacjonują też siły afrykańskie AFISMA, liczące około 6,3 tys. żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej i Czadu. Wspierane przez ONZ siły afrykańskie mają przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Mali od Francji.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)