ycipk-kt85zv

Francuski minister: żadnych burek na ulicach

Francuski minister ds. imigracji Eric Besson zaproponował debatę na temat francuskiej tożsamości narodowej i wyraził opinię, że owa tożsamość nie powinna obejmować muzułmańskich zasłon na twarz, w rodzaju burki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francuski minister: żadnych burek na ulicach
(AFP, Fot: FRED DUFOUR)
ycipk-kt85zv

- Burka jest sprzeczna z naszymi wartościami narodowymi - mówił Besson w telewizji LCI. - Jeśli chodzi o mnie, to żadnych burek na ulicach - dodał minister. Jego zdaniem takie zasłony są afrontem wobec praw kobiet oraz francuskiego oddania sprawie równości.

Besson uważa, że "we Francji naród i republika pozostają najmocniejszymi szańcami (broniącymi) przed tendencjami fundamentalistycznymi". Jego zdaniem cudzoziemcy mieszkający we Francji powinni lepiej mówić po francusku, a francuskie dzieci w wieku szkolnym powinny mieć więcej okazji do śpiewania hymnu narodowego, tzn. "Marsylianki".

Agencja Associated Press pisze, że propozycja ministra w sprawie debat na temat francuskiej tożsamości narodowej dotknie zapewne imigrantów i obrońców praw mniejszości. AP odnotowuje w tym kontekście, że w jednej z komisji francuskiego parlamentu prowadzona jest kilkumiesięczna dyskusja nad burką oraz innymi muzułmańskimi zasłonami na twarz i strojami, szczelnie zakrywającymi całe ciało. Prezydent Nicolas Sarkozy mówi, że burka jest więzieniem dla kobiety. Niektórzy politycy opowiadają się za wprowadzeniem zakazów noszenia takich zasłon w miejscach publicznych.

ycipk-kt85zv

Społeczność muzułmańska we Francji liczy ok. pięciu milionów osób; jest większa niż w każdym innym kraju zachodnioeuropejskim. Islam jest we Francji drugą pod względem liczby wiernych religią, po chrześcijaństwie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-kt85zv

ycipk-kt85zv
ycipk-kt85zv