ŚwiatFrancuski genetyk zostanie błogosławionym?

Francuski genetyk zostanie błogosławionym?

Arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois potwierdził, że wkrótce rozpocznie się proces beatyfikacyjny profesora Jerome'a Lejeune'a (1926-1944) -
francuskiego genetyka, odkrywcy trisomii chromosomu 21 (przyczyny
zespołu Downa) i aktywnego przeciwnika aborcji.

Francuski genetyk zostanie błogosławionym?
Źródło zdjęć: © AFP

Abp Vingt-Trois wystąpi wkrótce z wnioskiem o otwarcie tego procesu, który "może trwać kilka dziesiątków lat". Prośbę o wyniesienie uczonego na ołtarze złożyło na ręce metropolity paryskiego Stowarzyszenie przyjaciół profesora Lejeune'a, aktywnie zaangażowane w walkę przeciwko liberalizacji aborcji i przeciwko manipulacji genetycznej.

Jan Paweł II powierzył profesorowi Lejeune'owi funkcję pierwszego przewodniczącego Papieskiej Akademii Pro Vita, utworzonej według projektu opracowanego rok wcześniej przez profesora.

Lejeune marzył o powołaniu instytucji, która byłaby zapleczem dla wszystkich lekarzy występujących w obronie życia i powstanie Akademii było spełnieniem tych marzeń. Gdy stanął na jej czele, był już śmiertelnie chory na raka.

W 1958 roku Lejeune odkrył, że przyczyną choroby powszechnie zwanej mongolizmem lub zespołem Downa jest nadprogramowy, 47. chromosom występujący w kariotypie dzieci chorych przy 21. parze chromosomalnej. Uczony, gdy zorientował się, że przyczyną upośledzenia jest nieprawidłowy podział materiału magnetycznego i "wina" nie leży po stronie rodziców, zaproponował, aby tradycyjne nazwy zastąpić nowym terminem "trisomia 21".

Odważnie, mimo nacisków znacznej części środowiska lekarskiego, Lejeune przeciwstawiał się próbom wykorzystywania swego odkrycia jako argumentu za aborcją w przypadku wykrycia u dzieci w łonie matki zespołu Downa.

Profesor Lejeune pracował w jednym z największych szpitali dziecięcych na świecie - paryskim Necker Hopital des Enfants Malades. Miał tam osobisty kontakt z około pięcioma tysiącami pacjentów.

Odkrycie trisomii jest odkryciem kluczowym w genetyce i w medycynie.

Źródło artykułu:PAP
francjagenetykanauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)