Trwa ładowanie...
d97dsfl

Francuska minister krytykuje hiszpański projekt ustawy antyaborcyjnej

- Cofa kobiety do epoki kamiennej - tak francuska minister spraw socjalnych i zdrowia Marisol Touraine określiła projekt ustawy antyaborcyjnej rządu hiszpańskiego. Ogranicza ona prawo do aborcji do przypadków zagrożenia zdrowia kobiety lub gwałtu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francuska minister krytykuje hiszpański projekt ustawy antyaborcyjnej
(WP.PL, Fot: Internauta bosman1)
d97dsfl

Przyjęty pod koniec grudnia przez konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya projekt ustawy, który nawiązuje do ustawodawstwa sprzed demokratycznej transformacji w Hiszpanii z lat 70. ubiegłego stulecia, ma być przedstawiony w parlamencie w ciągu dwu miesięcy.

Zdaniem francuskiej minister ustawa, jeśli zostanie uchwalona, będzie stanowiła "bezprecedensowy krok wstecz i cofnie kobiety do epoki kamiennej".

Marisol Touraine w wypowiedzi dla francuskich mediów mówiła o konieczności "mobilizacji opinii publicznej, aby tego rodzaju akt prawny nie został uchwalony".

d97dsfl

Touraine wspomniała także o propozycji poprawki do ustawy dotyczącej przerywania ciąży, zgłoszonej przez deputowanych francuskiej partii prawicowej UMP, którzy chcą, aby we Francji cofnięte zostały uprawnienia kobiet do uzyskania zwrotu kosztów dobrowolnej aborcji.

- Wobec tych postaw z innej epoki lewica powinna wywiązać się ze swego obowiązku i nie ustępować na gruncie obrony praw - oświadczyła francuska minister.

W rok po fali napięcia w społeczeństwie francuskim, jaką wywołała legalizacja małżeństw osób jednej płci, postulaty UMP dotyczące zmiany w ustawie aborcyjnej budzą nowe publiczne polemiki.

W kilka dni po paryskiej demonstracji z udziałem tysięcy osób przeciwko francuskiej ustawie z 1975 roku zezwalającej na przerywanie ciąży Zgromadzenie Narodowe ma rozpocząć debatę m.in. w sprawie propozycji UMP.

Od 1 kwietnia 2013 r. we Francji obowiązuje ustawa, na mocy której usunięcie niechcianej ciąży jest w pełni refundowane przez państwo. Do czasu wejścia w życie tej ustawy pełnoletnie Francuzki mogły uzyskać zwrot do 80 proc. kosztów tego zabiegu.

d97dsfl

Podziel się opinią

Share
d97dsfl
d97dsfl
Więcej tematów