Francuska minister ds. europejskich zwiedziła b. KL Auschwitz
Francuska minister do spraw
europejskich Catherine Colonna zwiedziła muzeum na
terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Przed Ścianą Straceń
na dziedzińcu bloku 11, gdzie podczas wojny hitlerowcy
rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, oddała hołd
pomordowanym.
Catherine Colonna obejrzała obozowe ekspozycje w blokach: czwartym, poświęconym zagładzie, i piątym, w którym zgromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich, między innymi włosy więźniów, protezy, buty i walizki z nazwiskami. Zobaczyła także blok 11, tak zwany blok śmierci, a także ekspozycję w bloku 20, poświęconą deportowanym do Auschwitz z Francji.
Francuska minister przejechała także do byłego KL Auschwitz II - Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.
Niemcy z terenów francuskich deportowali do obozów na Wschodzie ogółem 76 tysięcy Żydów, w tym ponad 11 tys. dzieci. Około 69 tysięcy osób trafiło do KL Auschwitz, blisko 900 do Kowna, 4 tysiące do Sobiboru, z których część przeniesiono następnie do Majdanka. Spośród wszystkich deportowanych przeżyło zaledwie trzy procent, około 2,5 tys. ludzi.
W Auschwitz więziono również parę tysięcy Francuzów nieżydowskiego pochodzenia. Byli wśród nich działacze ruchu oporu, politycy i wyżsi oficerowie. Przeżyło 969 osób.
Przed południem minister Colonna zwiedziła Rynek w Krakowie.