Trwa ładowanie...
d3ljxe6
IAR

Francois Hollande: nie dostarczymy Rosji Mistrala z powodu jej działań na Ukrainie

Francja zawiesiła dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francuski rząd nie może tego zrobić z powodu ostatnich działań Moskwy na Ukrainie - poinformował prezydent Francois Hollande w przeddzień szczytu NATO w Walii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francois Hollande: nie dostarczymy Rosji Mistrala z powodu jej działań na Ukrainie
(PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent)
d3ljxe6

Wcześniej, mimo apeli sojuszników, Paryż utrzymywał, że pierwsza jednostka tego typu nazwana "Władywostok" trafi do Rosji pod koniec października, tak jak przewidziano w kontrakcie.

"Prezydent uznał, że mimo perspektywy zawieszenia broni na Ukrainie (...) warunki, w których Francja mogłaby zezwolić na dostarczenie pierwszego okrętu desantowego, nie zostały jeszcze spełnione" - podano w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

W oświadczeniu uznano, że na Ukrainie trwają "poważne" walki, a ostatnie działania Rosji na wschodzie tego kraju "godzą w podstawy bezpieczeństwa w Europie".

d3ljxe6

Oświadczenie opublikowano po spotkaniu prezydenta z jego doradcami wojskowymi i dzień przed początkiem szczytu NATO w Walii. W ostatnich miesiącach niektóre kraje, głównie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wywierały presję na Francję, by wstrzymała sprzedaż Mistrali w związku z kryzysem na Ukrainie. Francja odrzucała apele o wstrzymanie transakcji oraz krytykę, tłumacząc, że unieważnienie kontraktu przyniosłoby więcej szkód Paryżowi niż Moskwie.

Wcześniej prezydent USA Barack Obama, wyrażał zaniepokojenie i mówił, że "lepiej byłoby w tej kwestii nacisnąć przycisk 'stop'".

Francois Hollande przyznał w jednym z ostatnich wywiadów dla "Le Monde", że jeśli utrzymają się naciski na Francję w tej sprawie, i jeśli nie będzie możliwe znalezienie wyjścia z tej sytuacji "trzeba będzie to przemyśleć". Wywiad został opublikowany zanim nasiliły się oskarżenia wobec Rosji, że wysłała swe siły na Ukrainę.

Zawarty przez Moskwę w 2011 roku kontrakt wartości 1,2 miliarda euro przewidywał kupno dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Był to pierwszy tak duży kontrakt na import sprzętu wojskowego zawarty przez Moskwę od upadku ZSRR.

Okręt desantowy "Władywostok" może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.

d3ljxe6

Podziel się opinią

Share
d3ljxe6
d3ljxe6
Więcej tematów