Trwa ładowanie...
dv6j3aq

Francois Hollande: naloty w Syrii będą konieczne

Francuskie ataki z powietrza na cele dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) będą konieczne - oświadczył prezydent Francji Francois Hollande.
Share
Francois Hollande
Francois HollandeŹródło: PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent
dv6j3aq

- Jesteśmy częścią koalicji (międzynarodowej) w Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu - powiedział Hollande na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu z prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim.

- Rozpoczęliśmy loty rozpoznawcze (w Syrii), które mają umożliwić nam rozważenie nalotów w Syrii, gdyby były konieczne, a będą konieczne - zakomunikował Hollande.

We wtorek kwestia zaangażowania militarnego w Syrii ma być dyskutowana, bez głosowania, we francuskim parlamencie. Loty rozpoznawcze miały miejsce w zeszłym tygodniu we wtorek i w środę - donosi agencja AFP.

dv6j3aq

Do tej pory Francja brała udział jedynie w nalotach na IS w Iraku, ponieważ obawiała się, że takie działania przeciwko tej radykalnej organizacji sunnickiej w Syrii mogłyby wzmocnić prezydenta tego kraju Baszara el-Asada, przeciwko któremu od 2011 r. trwa rebelia.

W zeszłym tygodniu francuski prezydent powiedział, że Paryż zaczął loty nad Syrią zważywszy na ekspansję Państwa Islamskiego w ciągu ostatniego roku i zagrożenie, jakie jego bojownicy mogą stanowić dla francuskich interesów w kraju i za granicą.

Francuskie władze były gotowe przystąpić do nalotów na siły Asada w Syrii w 2013 r., zanim prezydent USA Barack Obama wycofał się z tego planu.

Paryż był również silnie zaangażowany w zwalczanie bojowników Al-Kaidy w Afryce Zachodniej i dostarczał wsparcie logistyczne i wywiadowcze Nigerii i sąsiednim państwom zwalczającym bojowników z ugrupowania islamistycznego Boko Haram.

dv6j3aq

- Boko Haram jest powiązane z Daesz (Daesh - arabski akronim IS). Otrzymuje pomoc i wsparcie od tego ugrupowania. Walka z Boko Haram to walka z Daesz - podkreślił Hollande.

Wskazał, że "już dłużej nie sposób rozróżniać terroryzmu ze względu na regiony". - To ten sam terroryzm zainspirowany przez tę samą ideologię śmierci - zaznaczył. - To dlatego Francja od dawna, interweniując w Mali, wspierając państwa wokół jeziora Czad, zaangażowała się w walkę z terroryzmem i z Daesz - dodał prezydent.

dv6j3aq

Podziel się opinią

Share
dv6j3aq
dv6j3aq
Więcej tematów