Trwa ładowanie...

Francja: związkowcy z CTG dołączą do strajku "żółtych kamizelek" po przemówieniu Macrona

Po poniedziałkowym wystąpieniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona, sekretarz generalny centrali związkowej CGT, Philippe Martinez, wezwał do wspólnego strajku wraz z "żółtymi kamizelkami". Uznał obietnice Macrona za niewystarczające.

Share
Francja: związkowcy z CTG dołączą do strajku "żółtych kamizelek" po przemówieniu Macrona
Źródło: PAP/EPA
d19xy84

Emmanuel Macron w telewizyjnym wystąpieniu zareagował na falę protestów, które mają miejsce na terenie całej Francji. Obiecał podjęcie zdecydowanych kroków, które przyniosą wymierną ulgę najbiedniejszym Francuzom, choć jak podkreślił, nie zmieni radykalnie polityki swojego rządu.

Sekretarz generalny centrali związkowej CGT, Philippe Martinez, obietnice prezydenta uznał za niewystarczające. Wezwał tym samym związkowców by dołączyli do protestów „żółtych kamizelek”. Strajk miałby rozpocząć się w piątek, choć nie podano żadnych innych szczegółów – podaje PAP.

Konsultacje w sprawie transformacji energetycznej z parlamentarzystami, członkami samorządów, przedstawicielami związków zawodowych i obywatelami mają rozpocząć się 15 grudnia . Nie wiadomo, czy w sytuacji zapowiadanego strajku, CTG nie odmówi w nich udziału.

Protesty "żółtych kamizelek" trwają w całej Francji od trzech tygodni. Francuzi strajkują przeciwko wciąż rosnącym kosztom utrzymania oraz polityce gospodarczej Macrona. Podczas protestów na ulice Francji wyszło ponad 130 tys. osób. W ostatnią sobotę (9 grudnia) w Paryżu po raz kolejny doszło do starć uczestników protestów z siłami bezpieczeństwa. Policja zatrzymała w sumie 1723 demonstrantów.

d19xy84

Podziel się opinią

Share
d19xy84
d19xy84
Więcej tematów