Trwa ładowanie...

Francja: zmarł Andre Rousselet, założyciel stacji telewizyjnej Canal+

• Andre Rousselet, założyciel stacji telewizyjnej Canal+, nie żyje • Zmarł w swoim paryskim domu w wieku 93 lat • Był bliskim przyjacielem nieżyjącego już socjalistycznego prezydenta Francji Francois Mitterranda
Share
Andre Rousselet
Andre RousseletŹródło: AFP, Fot: Pierre Guillaud
d2ki0qo

Rousselet założył kodowany Canal+ w 1984 roku i kierował stacją przez dziesięć lat. Odszedł w proteście przeciwko przejęciu kontroli nad firmą przez konsorcjum akcjonariuszy złożone z agencji reklamowej Havas, firmę wodociągową Compagnie generale des eaux i bank Societe Generale.

Canal+, operujący współczesnym językiem i przeznaczający wiele czasu antenowego na dobrej klasy kino, odmienił obraz francuskich, a następnie europejskich mediów.

- Bez inteligencji Rousseleta, bez jego wojowniczości i uporu, Canal+ by nie zaistniał - powiedział były socjalistyczny minister kultury Jack Lang. - Canal+ wymyślił tyle rzeczy, dał szansę tylu młodym talentom - dodał. Lang zwrócił szczególnie uwagę na udział stacji w produkcji licznych francuskich filmów.

Rousselet był przez 40 lat bliskim przyjacielem Mitterranda, prezydenta w latach 1981-1995, który uczynił go wykonawcą swojego testamentu.

d2ki0qo

Podziel się opinią

Share
d2ki0qo
d2ki0qo
Więcej tematów