Francja wycofuje się z programu "ABCD równości"
Francja rezygnuje z programu "ABCD równości" w szkołach po serii protestów rodziców, obawiających się zacierania różnic między płciami i wprowadzania ideologii gender. Zastąpi go nowe szkolenie dla nauczycieli - powiedział minister edukacji Benoit Hamon.
Hamon wspólnie z minister praw kobiet, regionów wiejskich, sportu i młodzieży Najat Vallaud-Belkacem przedstawił szczegóły nowego programu dla nauczycieli i uczniów, który rozpocznie się we wrześniu tego roku po wycofaniu pilotażowego "ABCD równości" zwalczającego stereotypy na temat płci.
Nowy program zostawia nauczycielom wolną rękę, jak wprowadzać te zagadnienia, zwłaszcza w nauczaniu przedszkolnym.
"ABCD równości" objął 275 szkół i wywołał protesty katolików, prawicy i części stowarzyszeń rodziców. Ruchy skrajnie prawicowe wzywały do bojkotu szkoły, a przeciwnicy małżeństw homoseksualnych oskarżali program o próbę zaprzeczania różnicom płciowym w imię genderyzmu.
Minister Hamon, jak powiedział, chce dać nauczycielom "dostęp do niezbędnych narzędzi, do nauczania dzieci, że są one równe".
Vallaud-Belkacem dodała, że nauczyciele, którzy uczestniczyli w realizacji "ABCD równości" w tym roku, "zostaną zaproszeni do podzielenia się swymi doświadczeniami" z kolegami. Program, realizowany od dnia Wszystkich Świętych, objął 600 klas.
Według niej nowy plan obejmie wszystkie szkoły i będzie "ulepszoną wersją" programu pilotażowego.
Jak powiedział Hamon dziennikowi "Le Parisien", "moduł nauczania poświęcony równości między płciami zostanie wzbogacony wstępnym szkoleniem wszystkich nauczycieli", które jak ocenił, obejmie 30 tys. osób.
- Nauczyciele, którzy już realizowali pilotażowy program, będą uczestniczyć w dalszym szkoleniu, które może objąć potencjalnie 330 tys. nauczycieli szkół podstawowych - dodał.
"Zestaw do nauki" będzie dostępny również w internecie, aby pomóc nauczycielom - powiedział minister edukacji.