Francja: walka z transportem broni masowego rażenia
USA i dziesięć innych państw osiągnęły w Paryżu, po dwudniowych rozmowach, porozumienie w sprawie przechwytywania statków przewożących broń masowego rażenia. Będą one również zmuszać podejrzane samoloty do lądowania i przeprowadzać inspekcję ładunków.
Członkami zaproponowanej w maju przez USA Inicjatywy Bezpieczeństwa przeciwko Rozpowszechnianiu broni masowego rażenia są Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Japonia, Polska, Holandia i Australia.
Kraje te uzgodniły zestaw wytycznych, którymi będą się kierować przy przechwytywaniu statków i samolotów. Po zakończeniu spotkania opublikowane zostało "oświadczenie o zasadach przechwytywania".
Państwem, na które uczestnicy porozumienia będą zwracać szczególną uwagę, będzie Korea Północna.
Przeciwne inicjatywie są Chiny. Rzecznik MSZ tego kraju powiedział na konferencji prasowej w Pekinie, że "najlepszym sposobem zapobiegania rozpowszechnianiu broni masowego rażenia jest dialog". "Rozumiemy obawy niektórych krajów w związku z rozpowszechnianiem broni masowego rażenia... Jednak wiele krajów w dalszym ciągu stawia pod znakiem zapytania skuteczność i legalność tego typu pociągnięć" - podkreślił rzecznik.
Zastępca sekretarza stanu USA do spraw rozbrojenia John Bolton odrzucił obawy, że inicjatywa daje Stanom Zjednoczonym i ich partnerom zbyt duże uprawnienia w zakresie zatrzymywania statków na wodach międzynarodowych.
Celem państw członkowskich inicjatywy jest przyciągnięcie do niej Rosji i Chin.