Trwa ładowanie...
d31trvo

Francja: umorzono postępowanie w sprawie arcybiskupa Lyonu dotyczące pedofilii

• Dochodzenie dotyczyło lat 1986-1991
• Kardynał Philippe'a Barbarin miał zataić fakty molestowania w jego archidiecezji
• Arcybiskup przyznał, że dochodziło do błędów, ale zaprzeczył, że cokolwiek ukrywał
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja: umorzono postępowanie w sprawie arcybiskupa Lyonu dotyczące pedofilii
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d31trvo

Francuska prokuratura poinformowała, że umorzyła postępowanie w sprawie arcybiskupa metropolity Lyonu kardynała Philippe'a Barbarin, dotyczące niezgłoszenia przez niego czynów pedofilskich, do jakich dochodziło w jego archidiecezji - podała AFP.

Dochodzenie wobec kardynała Barbarin, który nosi tytuł prymasa Galii, czyli Francji, dotyczą niezgłaszania napaści na tle seksualnym popełnionych przez księdza Bernarda Preynata w latach 1986-1991 wobec młodych skautów w Lyonie.

Dochodzenie było prowadzone pod kątem niezgłoszenia napaści seksualnych na nieletnich oraz nieudzielenia pomocy.

d31trvo

Preynatowi, który przestał być księdzem w sierpniu 2015 roku, w styczniu br. prokuratura postawiła zarzuty czynów pedofilskich; podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstwa. Niektóre z ofiar Preynata wniosły skargi przeciwko władzom kościelnym, w tym kardynałowi Barbarin, o niepoinformowanie wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach ze strony księdza.

Kardynał Barbarin, który arcybiskupem Lyonu jest od 2002 roku, zaprzecza, jakoby zatajał fakty dotyczące pedofilii. Przyznał natomiast, że w jego archidiecezji popełniono błędy w zarządzaniu i nominacjach osób duchownych.

d31trvo

Podziel się opinią

Share
d31trvo
d31trvo
Więcej tematów