Francja/UE: porozumienie w sprawie budżetu
Ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w piątek z Francją w sprawie zrównoważenia budżetów narodowych do 2004 roku - poinformował hiszpański minister finansów Rodrigo Rato po sześciu godzinach rozmów w Madrycie.
Główne wytyczne polityki gospodarczej UE zostały przyjęte jednomyślnie - powiedział Rato. Na ich ustalenie nalegali zwłaszcza Niemcy.
Przed niedawnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi prezydent Francji Jacques Chirac mówił, że Francja opowiada się za przesunięciem terminu zrównoważenia budżetu do 2007 roku.
Pakt stabilizacji, przyjęty w 1997 roku, przed wprowadzeniem wspólnej waluty euro, ustalał maksymalny deficyt budżetowy na 3% PNB. W czasie kampanii prezydenckiej Chirac zapowiadał obniżkę podatków i zwiększenie wydatków publicznych, co oznaczałoby zwiększenie deficytu budżetowego we Francji.
Unijni ministrowie finansów przesunęli decyzję w sprawie budżetu, by podjąć ją po wyborach prezydenckich i parlamentarnych we Francji i - jak pisze Reuters - nie stawiać prezydenta Chiraca w kłopotliwej sytuacji.
W piątek ustalono, że budżety mają być zrównoważone lub bliskie równowagi. Nie sprecyzowano dokładnie, co oznacza pojęcie bliskie równowagi. Nie podano żadnej dokładnej liczby - wyjaśnił unijny komisarz ds. ekonomicznych i finansowych Pedro Solbes - ale uważamy, że jeżeli nie będzie odchylenia większego niż 0,5% (od zaakceptowanego 3-proc. deficytu - przyp. red.), budżet uznamy za bliski zrównoważenia - dodał.
Nowy francuski minister finansów Francis Mer wyjaśnił, że prośba o odsunięcie terminu zrównoważenia budżetu była związana z chęcią zwiększenia wzrostu gospodarczego przynajmniej o 3% w roku przyszłym (obecnie 1,5%).
Jeżeli nie będziemy mieć tak wysokiego wzrostu gospodarczego, wszyscy będziemy musieli się cofnąć, kto wie, o rok, dwa lata - powiedział Mer na konferencji prasowej. (jask)