Trwa ładowanie...
d97dsfl
IAR

Francja świętuje 225-lecie zdobycia Bastylii

Francja świętuje zdobycie Bastylii - symbolu królewskiego despotyzmu - i uwolnienie siedmiu więźniów, z których większość nie chciała wyjścia poza mury chroniące ich przed wierzycielami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja świętuje 225-lecie zdobycia Bastylii
(PAP/EPA, Fot: PHILIPPE DESMAZES)
d97dsfl

Francuzi uczczą dzisiejsze święto narodowe paradą wojskową. Na wieczór przewidziano taneczne spotkania na ulicach.

Już w sobotę w tysiącach różnych miejsc - na ulicach, na skwerach i placach, włącznie z placem Bastylii, odbywały się tradycyjne bale. Ten zwyczaj istnieje od lat trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy to jeden ze strażaków na Montmartrze wpadł na pomysł otwarcia remizy i zorganizowania balu.

Dzisiaj paryżan i turystów czekają emocje związane z zawsze cieszącą się wielkim powodzeniem paradą wojskową na Polach Elizejskich. A wieczorem druga odsłona potańcówek przy dźwiękach akordeonów i pokazy sztucznych ogni.

d97dsfl

Zdobycie Bastylii przez mieszkańców Paryża 14 lipca 1789 r., uznawane za umowny początek rewolucji francuskiej, stanowi dziś najważniejsze francuskie święto państwowe. Upamiętnia ono wydarzenie, w którym lud francuski zdecydował się wziąć po raz pierwszy swój los we własne ręce, pisząc własną historię. Upadek bastylskiej twierdzy a zarazem więzienia utożsamianego z władzą królewską urósł do rangi niezwykle symbolicznego zdarzenia w świadomości Francuzów, stając się zapowiedzią rychłego końca monarchii i narodzin Republiki.

d97dsfl

Podziel się opinią

Share
d97dsfl
d97dsfl
Więcej tematów