Francja: rząd zatwierdził projekt ustawy emerytalnej
Francuski rząd zatwierdził w środę projekt ustawy emerytalnej - poinformował minister spraw społecznych Francois Fillon, który przedstawił projekt na posiedzeniu gabinetu. Projekt reformy emerytalnej od dawna wywołuje protesty pracowników w całym kraju.
28.05.2003 | aktual.: 28.05.2003 14:14
W maju doszło do wielu strajków i protestów przeciwko reformie emerytalnej. Wtorkowy strajk kontrolerów lotów, redukujący ruch lotniczy o 80 procent, spowodował poważne perturbacje na francuskich lotniskach, a także w krajach sąsiednich.
Strajkowali i nauczyciele, którzy niepokoją się też decentralizacją finansowania placówek szkolnych. Oprócz nauczycieli i kontrolerów ruchu lotniczego we wtorek strajkowali pracownicy poczty i telekomunikacji, zaś w Marsylii również pracownicy portu.
Kolejną falę protestów przeciw rządowym planom reformy emerytalnej część francuskich związków zawodowych zapowiedziała na 2 i 3 czerwca.
Krytykowany przez część związkowców rządowy projekt reformy emerytalnej przewiduje m.in. stopniowe przedłużenie okresu płacenia składek emerytalnych, a zatem okresu obowiązkowej aktywności zawodowej wszystkich pracowników. Obecnie okres ten to 37,5 roku, w roku 2020 ma wynieść 42 lata. Rząd jest przekonany o konieczności przeprowadzenia reformy, gdyż w przeciwnym razie systemowi emerytalnemu grozi niewydolność.
Projekt reformy, który teraz trafi do parlamentu, poparł w środę prezydent Jacques Chirac. Jego zdaniem, "obowiązkiem rządu było działanie i to działanie niezwłoczne, by pewnego dnia nie trzeba było stosować drastycznych metod".