Francja przedstawia plan rozwiązania kryzysu irackiego
W poniedziałek Francja przedstawiła w Radzie Bezpieczeństwa NZ projekt propozycji rozwiązania kryzysu irackiego, popierany przez Niemcy i Rosję. Jest to nieformalna kontrpropozycja wobec zaproponowanej przez USA i Wielką Brytanie rezolucji otwierającej drogę do wojny z Irakiem.
Według planu francuskiego - opracowanego przy pomocy Niemiec i Rosji, a popieranego przez Chiny - inspektorzy rozbrojeniowi ONZ poszukujący w Iraku broni masowej zagłady mieliby pracować jeszcze cztery miesiące.
"Połączenie konkretnego programu działań, wzmocnienia inspekcji, konkretnych terminów i koncentracji sił zbrojnych daje realistyczny sposób ponownego zjednoczenia Rady Bezpieczeństwa i wywarcia maksymalnego nacisku na Irak" - głosi memorandum opracowane przez Francję.
Chociaż inspekcje powinny potrwać odpowiednio długo, to "nie mogą one odbywać się w nieskończoność. Irak musi rozbroić się" - mówi dokument.
W projekcie podkreślono, że pokojowe rozbrojenie jest "obiektywnym imperatywem" wspólnoty międzynarodowej. Zakłada on zaostrzenie systemu inspekcji i ścisłe przestrzeganie terminów.
Francja proponuje, aby wysłać do Iraku większą liczbę inspektorów i wyposażyć ich w nowocześniejsze urządzenia. Mieliby oni regularnie składać raporty Radzie Bezpieczeństwa z wyników swoich poszukiwań.
Projekt zakłada, że szefowie inspektorów rozbrojeniowych ONZ Hans Blix i Mohamed ElBaradei najpierw przygotują szczegółowy program pozostałych do przeprowadzenia kontroli irackich arsenałów.
Następnie Blix i ElBaradei co trzy tygodnie informowaliby Radę Bezpieczeństwa NZ o postępach i wynikach kontroli rozbrojeniowych. Kolejny, ogólny raport oceniający inspekcje przygotowaliby zaś po 120 dniach. (mag)