Trwa ładowanie...

Francja. Premier Edouard Philippe podał się do dymisji. Czym teraz się zajmie?

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek 3 lipca do dymisji. Nowy rząd ma być powołany w ciągu kilku godzin.

Share
Edouard Philippe, premier Francji podał się do dymisji
Edouard Philippe, premier Francji podał się do dymisjiŹródło: Getty Images
d3gqtxr

Edouard Philippe przestaje być premierem Francji

Jak poinformował Pałac Elizejski, premier Francji Edouard Philippe podał się do dymisji w piątek 3 lipca 2020 r. Dymisję złożył na ręce prezydenta Emmanuela Macrona.

Dziś, 3 lipca, zostanie powołany nowy gabinet. Do tego czasu Edouard Philippe pełni jeszcze obowiązki premiera, a obecny rząd pracuje do momentu wyłonienia nowego.

d3gqtxr

Zmiany w rządzie prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiadał już wczoraj w wywiadzie dla lokalnych mediów. Mówił o nowym etapie, nowych celach w zakresie niezależności, odbudowy, pojednania i nowych metodach. Wszystko to ma m.in. związek z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Za nowe priorytety będzie odpowiadał nowy zespół.

Edouard Philippe był premierem Francji od 15 maja 2017 roku

Teraz Edouard Philippe najprawdopodobniej obejmie stanowisko mera Hawru. W marcu 2020 r. zdobył bowiem 43,6 proc. głosów w wyborach na mera, a w drugiej turze, w czerwcu - aż 58,8 proc. Nie objął jednak tej funkcji formalnie z uwagi na zakaz łączenia stanowisk. Po rezygnacji z funkcji premiera Francji będzie mógł zostać merem Hawru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gqtxr

Podziel się opinią

Share
d3gqtxr
d3gqtxr
Więcej tematów