Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes. Jaka jest jej historia?
Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes. Przez kilka godzin trwała walka z ogniem w katedrze w Nantes. Świątynia znana jest z największego witraża we Francji.
18.07.2020 19:52
Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes
To poważny pożar" - poinformowało wczesnym rankiem AFP centrum operacyjne ds. pożarów i ratownictwa Codis. Służby pożarnicze zostały zaalarmowane w sobotę o godz. 7.44, na miejsce wysłano 60 strażaków. Ci walczyli z ogniem kilka godzin, po godz. 11 pożar opanowano.
Nie są jasne przyczyny pożaru, który wybuch w sobotę nad ranem. Jak przekazała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji, był to "poważny pożar".
Francja. Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes - historia
Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes to świątynia wybudowana w stylu gotyckim. Powstawała ponad 400 lat, od 1434 roku. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół zamknięto i przywrócono katolikom dopiero w 1802 roku.
Początki obecnego kościoła sięgają 1434 r. Budowę rozpoczęto na miejscu starszej, romańskiej katedry, niewystarczającej na potrzeby wiernych, na koszt książąt świetnie wówczas prosperującej Bretanii.
28 stycznia 1972 r. na dachu katedry wybuchł wielki pożar, który zniszczył dużą część wyposażenia wnętrza, częściowo następnie zrekonstruowanego. Do wypadku doszło w wyniku prac dekarskich. Dopiero po ponad 13 latach prac rekonstrukcyjnych, w maju 1985 r., katedra została ponownie otwarta.
Świątynia znana jest z największego witraża we Francji.
Katedra posiada rozbudowane podziemia, starsze niż sam obiekt (pochodzące z poprzedniej katedry) i poszerzane regularnie w miarę postępu prac budowlanych. Obecnie są one zamknięte dla zwiedzających i mieszczą tzw. Skarb katedry (najcenniejsze elementy jej wyposażenia) oraz zabytkowe szaty kapłańskie, sięgające późnego średniowiecza.