Trwa ładowanie...

Francja – ochroni pszczoły najostrzejszymi przepisami w UE

Francja. Wprowadza przepisy chroniące pszczoły. Są najostrzejsze w całej UE

Francja – ochroni pszczoły najostrzejszymi przepisami w UEŹródło: iStock.com
d2vhigs
d2vhigs

Francja chroni pszczoły

Wiadomo, że Francja wprowadziła już zakaz używania pięciu pestycydów (neonikotynoidów), które zdaniem władz zabijają pszczoły. Podejmując ten krok Francja posuwa się dal niż cała Unia Europejska zakazująca stosowania jedynie trzech z nich. Zakazem objęte są zarówno uprawy na polach, jak i te w szklarniach.
Niezadowolenie francuskich rolników.

Francuscy rolnicy bojkotują decyzję władz. Skarżą się na fakt, że nie dostali w zamian żadnych alternatyw, które tak skutecznie pomagają w walce ze szkodnikami na polach uprawnych. Z ich opinią nie zgadza się francuska agencja zdrowia publicznego, której zdaniem istnieją „wystarczająco dobre” preparaty bez neonikotynoidów. Rolnicy powołują się na fakt, iż kwestia czy substancje szkodzą pszczołą nadal nie została wystarczająco udowodniona naukowo.

Czym są noenikotynoidy?

Substancje te stworzono w latach 90-tych. Neonikotynoidy swoją strukturą w dużym stopniu przypominają nikotynę i atakują system nerwowy owadów. Miały być mniej szkodliwe od starszych pestycydów i obecnie powszechnie stosuje się je w rolnictwie do spryskiwania np. upraw owoców czy zbóż. Aktywiście ekologiczni są przekonani, że preparaty zabijają pszczoły w znacznym stopniu przyczyniając się do ich wymierania. Badania naukowe udowodniły, iż pszczoły mogą łatwo uzależnić się od tych środków, co skutkuje zaburzeniami pamięci oraz nawigacji w trakcie lotu. Powoduje też problemy z rozmnażaniem.

d2vhigs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhigs
Więcej tematów