Trwa ładowanie...
ycipk-4bqux9
rosja

Dziura głęboka na 50 metrów. Rosyjski rolnik z zaskoczeniem odkrył wielki lej krasowy

Niewielka wieś Neledino leży 400 km na wschód od Moskwy. Nigdy specjalnie się nie wyróżniała - aż do teraz. Jeden z miejscowych rolników nagle odkrył ogromną dziurę w ziemi. Ma 50 metrów głębokości i 32 metry średnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lej krasowy pojawił się w Rosji - wyjaśniamy, czym jest
Lej krasowy pojawił się w Rosji - wyjaśniamy, czym jest (Youtube.com)
ycipk-4bqux9

Od razu wyjaśniamy: ta dziura we wsi Neledino to lej krasowy. Pojawił się nagle, ale taka też jest jego natura. Lej ma 50 metrów głębokości i 32 metry średnicy. Rozmiar najlepiej widać na nagraniu z drona.

Lej krasowy w Rosji. Wyjaśniamy, co to za zjawisko

Służby już zabezpieczyły miejsce. Wiadomo, że nikomu nic się nie stało. Sytuację bada regionalny Departament ds. Sytuacji Kryzysowych. Lej krasowy robi wrażaenie, zresztą zobaczcie sami.

ycipk-4bqux9

Lej krasowy to najczęściej okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Leje krasowe mogą się formować stopniowo albo pojawiać się nagle. Występują na całym świecie.

Przyczyny powstawania leja krasowego mogą być różne - od osunięcie podłoża skalnego przez płynąca pod ziemią wodę po zapadnięcie się jaskini.

ycipk-4bqux9

Największy lej krasowy znajduje się w chińskich górach Qiyao w prowincji Chongqing. Wyjątkowa formacja Xiaozhai Tiankeng, której wiek określa się na 128 tys. lat, nazywana jest Heavenly Pit (ang. niebiański dół). Ma głębokość 320 metrów. Stojąc na dnie ma się wrażenie, jakby wpadło się do gigantycznej studni.

Miejsce to jest popularne wśród osób uprawiających BASE jumping, czyli skoki spadochronowe. Heavenly Pit od 2001 roku jest wpisane na listę UNESCO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Spektakularna historia upadku. Z globalnej marki stali się firmą z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych

ycipk-4bqux9
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bqux9

ycipk-4bqux9
ycipk-4bqux9