Trwa ładowanie...
d2v61g1

Francja: "nie" dla klonowania człowieka

Rząd francuski przyjął w środę projekt ustawy bioetycznej, która otwiera drogę do badań na embrionach, ale odrzuca klonowanie człowieka do celów terapeutycznych.

d2v61g1
d2v61g1

Nowy tekst ustawy jest mniej radykalny od przedstawionego przez rząd Radzie Stanu (najwyższy autorytet prawny) pod koniec 2000 r. Rada nie zaakceptowała części propozycji zawartych w ustawie, szczególnie negatywnie wypowiedziała się w sprawie klonowania.

Przyjęty w środę dokument mówi jednoznacznie o zakazie klonowania człowieka. Za złamanie tego zakazu przewiduje karę 20 lat więzienia. Z projektu ustawy wycofano również punkt o możliwości wszczepienia do macicy kobiety - po śmierci ojca - embrionu ich dziecka, przechowywanego w stanie zamrożonym. Możliwe jest natomiast prowadzenie badań na takich zamrożonych embrionach.

Tekst ustawy zostanie przekazany Zgromadzeniu Narodowemu na początku 2002 r. Rząd pragnie, by przekazanie dokumentu pod obrady parlamentarne poprzedziła dyskusja społeczna.

Pierwsze ustawy w sprawie bioetyki przyjęto we Francji w 1994 r. Obecny projekt przewiduje ich rewizję. Dotychczas tylko Wlk. Brytania dopuszcza klonowanie istoty ludzkiej do celów terapeutycznych. (kar)

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj