Trwa ładowanie...
dii15x7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Francja nasiliła bombardowania na cele Państwa Islamskiego

Francja nasiliła ataki z powietrza na cele dżihadystów z Państwa Islamskiego, lecz przygotowania do tej operacji rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami, zanim jeszcze doszło do zamachów w Paryżu - poinformował szef francuskiej operacji militarnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja nasiliła bombardowania na cele Państwa Islamskiego
(AFP, Fot: Delil Souleiman)
dii15x7

- Daesz (arabski akronim IS - przyp. red.) jest naszym wrogiem, Daesz jest wrogiem jasno określonym - powiedział agencji AFP kontradmirał Antoine Beaussant, dowódca sił francuskich zaangażowanych w operację pod kryptonimem Szamal (fr. Chammal; od nazwy północno-zachodniego wiatru wiejącego w Iraku i państwach Zatoki Perskiej). Operacja ta rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. w Iraku, a następnie została rozszerzona na Syrię we wrześniu br.

- Będziemy kontynuować z determinacją tę rozpoczętą przed rokiem walkę. Obecnie ją intensyfikujemy. W ostatnich dniach dokonaliśmy uderzeń z powietrza (...), ale nasze działania trwają od wielu długich miesięcy - podkreślił.

- Nad celami, w które obecnie mierzą nasze samoloty, pracowaliśmy od tygodni. Gromadziliśmy informacje pozwalające nam następnie zaproponować prezydentowi (Francois Hollande'owi) francuskie zaangażowanie w operację myśliwców wielozadaniowych Rafale i Mirage 2000 - wyjaśnił Beaussant. Dodał, że maszyny te startowały odpowiednio z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Jordanii.

dii15x7

Francuski dowódca nie podał szczegółowych informacji operacyjnych dotyczących bombardowań od czasu krwawych zamachów w Paryżu, w których śmierć poniosło co najmniej 129 osób, a ok. 350 zostało rannych.

Kontradmirał powiedział jedynie, że w operację Szamal jest zaangażowanych około 700 francuskich żołnierzy i na stałe sześć maszyn Rafale i sześć - Mirage. W operacji bierze również udział samolot marynarki wojennej Atlantique 2, a także "inne środki, które wykorzystywane są tam regularnie, jak tankowce, samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS, samoloty zwiadowcze" - sprecyzował francuski dowódca. - W Szamal uczestniczą również okręty marynarki wojennej, które zapewniają jednocześnie bezpieczeństwo na morzu, jak i kontrolują sytuację w powietrzu - dodał.

Spytany o następne działania lotniskowca "Charles de Gaulle" francuski dowódca przypomniał, że jednostka ta została rozmieszczona w rejonie Zatoki Perskiej na wiosnę 2015 r., gdzie wykonywała operację na rzecz międzynarodowej koalicji wymierzonej w IS w Iraku. - "Charles de Gaulle" zostanie rozmieszczony we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, ale wystarczy tylko kilka dni, żeby znalazł się w Zatoce Perskiej - dodał.

dii15x7

Podziel się opinią

Share

dii15x7

dii15x7
Więcej tematów