Trwa ładowanie...
17-11-2015 14:45

Francja nasiliła bombardowania na cele Państwa Islamskiego

Francja nasiliła ataki z powietrza na cele dżihadystów z Państwa Islamskiego, lecz przygotowania do tej operacji rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami, zanim jeszcze doszło do zamachów w Paryżu - poinformował szef francuskiej operacji militarnej.

Francja nasiliła bombardowania na cele Państwa IslamskiegoŹródło: AFP, fot: Delil Souleiman
d3duujk

- Daesz (arabski akronim IS - przyp. red.) jest naszym wrogiem, Daesz jest wrogiem jasno określonym - powiedział agencji AFP kontradmirał Antoine Beaussant, dowódca sił francuskich zaangażowanych w operację pod kryptonimem Szamal (fr. Chammal; od nazwy północno-zachodniego wiatru wiejącego w Iraku i państwach Zatoki Perskiej). Operacja ta rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. w Iraku, a następnie została rozszerzona na Syrię we wrześniu br.

- Będziemy kontynuować z determinacją tę rozpoczętą przed rokiem walkę. Obecnie ją intensyfikujemy. W ostatnich dniach dokonaliśmy uderzeń z powietrza (...), ale nasze działania trwają od wielu długich miesięcy - podkreślił.

- Nad celami, w które obecnie mierzą nasze samoloty, pracowaliśmy od tygodni. Gromadziliśmy informacje pozwalające nam następnie zaproponować prezydentowi (Francois Hollande'owi) francuskie zaangażowanie w operację myśliwców wielozadaniowych Rafale i Mirage 2000 - wyjaśnił Beaussant. Dodał, że maszyny te startowały odpowiednio z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Jordanii.

d3duujk

Francuski dowódca nie podał szczegółowych informacji operacyjnych dotyczących bombardowań od czasu krwawych zamachów w Paryżu, w których śmierć poniosło co najmniej 129 osób, a ok. 350 zostało rannych.

Kontradmirał powiedział jedynie, że w operację Szamal jest zaangażowanych około 700 francuskich żołnierzy i na stałe sześć maszyn Rafale i sześć - Mirage. W operacji bierze również udział samolot marynarki wojennej Atlantique 2, a także "inne środki, które wykorzystywane są tam regularnie, jak tankowce, samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS, samoloty zwiadowcze" - sprecyzował francuski dowódca. - W Szamal uczestniczą również okręty marynarki wojennej, które zapewniają jednocześnie bezpieczeństwo na morzu, jak i kontrolują sytuację w powietrzu - dodał.

Spytany o następne działania lotniskowca "Charles de Gaulle" francuski dowódca przypomniał, że jednostka ta została rozmieszczona w rejonie Zatoki Perskiej na wiosnę 2015 r., gdzie wykonywała operację na rzecz międzynarodowej koalicji wymierzonej w IS w Iraku. - "Charles de Gaulle" zostanie rozmieszczony we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, ale wystarczy tylko kilka dni, żeby znalazł się w Zatoce Perskiej - dodał.

d3duujk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3duujk
Więcej tematów