Francja nakłania Iran do redukcji wirówek do wzbogacania uranu
Iran musi zrezygnować z posiadania tysięcy wirówek do wzbogacania uranu, aby negocjacje w sprawie jego programu nuklearnego mogły zakończyć się sukcesem - podkreślił w wywiadzie radiowym francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.
W rozmowie z francuskim radiem Fabius ocenił, że różnice zdań w rozmowach między Iranem a światowymi potęgami są nadal duże. Jego zdaniem przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest stanowisko Teheranu, który chce zachować tysiące wirówek do wzbogacania uranu. Szef francuskiego MSZ uważa, że Iran powinien zachować tylko kilkaset tych urządzeń.
- Cały czas uderzamy w mur w jednej, podstawowej, kwestii, która dotyczy liczby wirówek umożliwiających wzbogacanie uranu - mówił Fabius w wywiadzie.
Przygotowanie do kolejnych negocjacji z grupą 5+1
Szacuje się, że Iran dysponuje 19 tysiącami wirówek, z czego działa zaledwie połowa. Teheran podkreśla, że potrzebuje ich do celów pokojowych. Władze Iranu planują m.in. budowę elektrowni atomowych. Zaprzeczają jednocześnie, że chcą wyprodukować broń nuklearną.
Główny irański negocjator Abbas Aragczi zapowiedział, że w niedzielę w Teheranie przeprowadzone będą dwustronne rozmowy z Niemcami na temat programu nuklearnego. W tym tygodniu Iran prowadzi podobne dwustronne konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi, Francją i Rosją. Dwudniowe rozmowy z USA rozpoczęły się w Genewie w poniedziałek po południu.
Celem serii negocjacji jest przygotowanie kolejnej rundy rozmów z grupą sześciu mocarstw (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy). Będą się one toczyć od 16 do 20 czerwca w Wiedniu.
Rozmowy w Wiedniu z grupą 5+1 mają doprowadzić do porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca. Jeśli to się nie uda, konieczne będzie przedłużenie tymczasowego porozumienia, uzgodnionego w listopadzie 2013 roku, o kolejne sześć miesięcy.
Zgodnie z tymczasowym porozumieniem, obowiązującym od stycznia, Iran zawiesił część swego programu atomowego w zamian za częściowe zawieszenie zachodnich sankcji.