Trwa ładowanie...
d45x9r0

Francja: Ministerstwo chce popularyzować w szkołach język arabski

Jean-Michel Blanquer, francuski minister edukacji narodowej, powiedział w wywiadzie dla telewizji informacyjnej BFMTV, że należy popularyzować w szkołach język arabski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzieci, szkoła (zdj. ilustracyjne)
Dzieci, szkoła (zdj. ilustracyjne) (Fotolia, Fot: Syda Productions)
d45x9r0

Zdaniem ministra dostęp do języka arabskiego we Francji jest zbyt mały i powinno się go zwiększyć. - Język arabski jest wielkim językiem literatury, który powinni studiować nie tylko ludzie z Maghrebu lub uchodźcy z krajów arabskich. Jest to strategia jakościowa, którą będziemy stosować wobec języka arabskiego - powiedział. Języka tego mają uczyć w szkołach już od szóstego roku życia.

Blanquer porównał arabski do dwóch języków - chińskiego i rosyjskiego. Określił je jako ważne i wielke języki cywilizacji. - Oczywistym jest, że te języki powinny być promowane. Muszą stać się prestiżowe" - dodał.

Język arabski do szkół próbowała już wprowadzić poprzednia francuska minister oświaty, Najat Vallaud Belkacem, która jest pochodzenia marokańskiego. Miał być jednym z obowiązkowych języków obcych.

Krytycy twierdzą, że wprowadzenie nauki języka arabskiego może mieć zgubne efekty. Porównują to z islamską indoktrynacją, która zagraża jedności narodowej Francji.

Aktualnie Francję zamieszkuje prawie 67 milionów ludzi, z czego ponad 6 mln jest pochodzenia arabskiego. Większość społeczności arabskiej stanowią Marokańczycy i Tunezyjczycy.

d45x9r0

Podziel się opinią

Share
d45x9r0
d45x9r0
Więcej tematów