Trwa ładowanie...

Francja dalej likwiduje prowizoryczny obóz uchodźców w Calais. Niepokojące doniesienia o gwałtach na nieletnich chłopcach w "dżungli"

• Francuskie władze kontynuują likwidację obozu uchodźców w Calais • Kwestia migrantów wpływa na relacje Francji z Wielką Brytanią • Jak najszybszej likwidacji "dżungli" domagają się handlowcy z Calais • Przez kryzys migracyjny obroty w restauracjach i sklepach spadły o 40 proc. • Na razie wznowienie likwidacji obozu przebiegało spokojnie i bez zamieszek • Tymczasem pojawiły się doniesienia o gwałtach na nieletnich chłopcach w "dżungli"
Share
Francuski policjant w "dżungli" w Calais
Francuski policjant w "dżungli" w CalaisŹródło: AFP, Fot: DENIS CHARLET
duyj7wd

Zapoczątkowane w ubiegłym tygodniu prace nad rozbiórką południowej części "dżungli" w Calais, po relatywnie spokojnym weekendzie, ruszyły w poniedziałek na nowo. Rozwiązanie narastającego problemu migracyjnego na wspólnej granicy było też w centrum rozmów tandemu Francois Hollande - David Cameron podczas francusko-brytyjskiego szczytu w Amiens - pisze dla Wirtualnej Polski Katarzyna Opydo z serwisu iFrancja.fr.

"Witamy w dżungli"

W pierwszym tygodniu akcji, przebiegającej pod ścisłym nadzorem władz porządkowych, udało się zrównać z ziemią blisko 250 prowizorycznych namiotów, służących migrantom za tymczasowe schronienie i zajmujących jedną czwartą powierzchni południowej części slumsów. Prace ruszyły znowu, mimo protestów licznych organizacji chroniących prawa uchodźców.

duyj7wd

Nie pomogła również wizyta brytyjskiego aktora Jude’a Lawa, który próbował uwrażliwić opinię publiczną, w szczególności na los nieletnich, odizolowanych od swoich bliskich i rodzin. Demontowaniu części obozu od samego początku towarzyszyły liczne incydenty. W miniony weekend grupa irańskich uchodźców w wyrazie protestu zaszyła sobie usta przed tłumem dziennikarzy.

Szczyt w Amiens

Kwestia migrantów była w centrum debaty tandemu Hollande - Cameron podczas 34. francusko-brytyjskiego szczytu w Amiens, który odbył się w ubiegły czwartek. Londyn odblokował dodatkowe 22 miliony euro na zażegnanie kryzysu w Calais (oprócz 60 milionów uprzednio przeznaczonych na ten cel). Według oficjalnych informacji pochodzących z francuskich i brytyjskich źródeł, kwota ta ma zostać wykorzystana na kontynuowanie rozbiórki obozu, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury bezpieczeństwa oraz wysiedlenie z dżungli migrantów, którzy chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii wyłącznie z powodów ekonomicznych.

Podczas spotkania została także poruszona kwestia nieletnich z Calais, których rodzinom udało się przekroczyć kanał La Manche i osiedlić za brytyjską granicą. - Śledzimy losy tych młodych osób i w tej kwestii jesteśmy zgodni z premierem Cameronem. Jeżeli tylko mają jakiekolwiek więzi rodzinne na Wyspach, powinni szybko i sprawnie dotrzeć do Wielkiej Brytanii - zadeklarował Francois Hollande podczas wspólnej konferencji prasowej.

duyj7wd

Brexit i jego potencjalne konsekwencje

Po brytyjskiej stronie kanału La Manche głośnym echem odbiła się wypowiedź Xaviera Bertranda, prezydenta regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, który powiedział, że Brexit zagrozi porozumieniu z Touquet. Ustanowiło ono kontrolę brytyjskiej granicy na terytorium Francji, mimo iż faktyczna granica przebiega przez Dover, po drugiej stronie kanału La Manche. W zamian Wielka Brytania miała zobowiązać się do zbudowania lotniska na morzu dla francuskich samolotów w razie zaistnienia takiej potrzeby. Na Wyspach mówiło się wręcz o francuskim szantażu przeniesienia obozu z Calais za granicę brytyjską, jeżeli Wielka Brytania zdecyduje się na wystąpienie z Unii Europejskiej. Paryż uspokaja jednak, że nie zamierza podważać ustaleń porozumienia z 2003 roku.

Brexit nie stanowił oficjalnie tematu rozmów między głowami państw, ale Cameron mimo to zapewnił, że Wielka Brytania w kwestii bezpieczeństwa granic i terroryzmu jest silniejsza w ramach UE. Zdaniem ekspertów brytyjski premier rozpoczął tym samym kampanię na rzecz pozostania swojego kraju we wspólnocie europejskiej. Referendum w tej sprawie zaplanowane jest na Wyspach na drugą połowę czerwca.

Delegacja handlowców z Calais

Mimo że prace nad wyburzaniem dżungli podjęto na nowo, w poniedziałek ponad 500 handlowców wyruszyło z Calais do Paryża. Domagali się zniszczenia całości obozu jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu, aby Anglicy wracający z wakacji na nowo mogli zatrzymywać się w Calais. Manifestowali tym samym swoje niezadowolenie z ekonomicznej sytuacji swojego miasta z przesłaniem: "Pomóżcie nam, nasze miasto nie jest tą dżunglą, którą widzicie w telewizji".

duyj7wd

Przez kryzys migracyjny obroty w restauracjach i sklepach spadły w Calais o 40 proc., a po turystach nie ma już śladu. Handlowcy z Calais zostali przyjęci w Pałacu Elizejskim przez doradcę prezydenta Hollande’a oraz przedstawicieli ministerstwa finansów i MSZ. Przedsiębiorcy z Calais są usatysfakcjonowani rozmowami, ponieważ udało im się wynegocjować uruchomienie specjalnej procedury, która pozwoli im na uzyskanie odszkodowań za poniesione straty finansowe.

Niepokojące doniesienia z "dżungli

W odróżnieniu od ubiegłego poniedziałku, wznowienie likwidacji południowej części dżungli przebiegało spokojnie i bez zamieszek. Migranci na własnych plecach przenoszą swoje namioty do ocalałej partii obozu, a które francuskie władze chcą zastąpić bardziej solidnymi kontenerami.

W obliczu coraz liczniejszych informacji o braku dostępu do podstawowych środków higieny, a nawet niepokojących doniesień o gwałtach na nieletnich chłopcach, francuskie władze mają jeszcze długą drogę do pokonania, aby obóz w Calais, gdzie koczują tysiące uchodźców, przestano nazywać "dżunglą".

Przypadki gwałtów ujawnili wolontariusze medyczni, którzy pomagają migrantom w Calais. Aktywiści powiedzieli brytyjskiemu portalowi The Independent, że w ciągu ostatniego półrocza udzielili pomocy siedmiu nastolatkom, którzy twierdzili, że padli ofiarą gwałtów, na co wskazywały także ich obrażenia. W czterech przypadkach potrzebna była interwencja chirurgiczna.

duyj7wd

Podziel się opinią

Share
duyj7wd
duyj7wd
Więcej tematów