Trwa ładowanie...
12-07-2015 06:15

Francja: czas na decyzję w negocjacjach nuklearnych z Iranem

- Wszystko jest na stole. Czas na decyzję - powiedział w Wiedniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius po rozmowie ze swym irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Francja: czas na decyzję w negocjacjach nuklearnych z IranemŹródło: PAP/EPA
d28p5p1

W stolicy Austrii trwają przedłużone już kolejny raz negocjacje między sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami) a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program ten będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Przedstawiciel irańskiej delegacji powiedział w sobotę, że wszyscy uczestnicy rozmów muszą zdecydować, czy jeszcze w ten weekend chcą zakończyć negocjacje.

d28p5p1

W sobotę z ministrem spraw zagranicznych Iranu rozmawiali kilkakrotnie także sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która koordynuje negocjacje. Rezultaty tych rozmów nie są znane. Kerry powiedział w sobotę rano, że do uzgodnienia pozostało "kilka trudnych kwestii".

Według francuskiej agencji AFP, powołującej się na źródła dyplomatyczne, niemal cały tekst umowy jest już gotowy, brakuje jednak porozumienia w kilku szczegółach. "W tej chwili chodzi jeszcze o trzy sporne punkty" - powiedział w sobotę po południu prezydent Iranu Hasan Rowhani w wywiadzie dla irańskiej telewizji.

W rozmowach w Wiedniu biorą również udział ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii, Frank-Walter Steinmeier i Philip Hammond. W stolicy Austrii nie ma natomiast szefów dyplomacji Chin i Rosji.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że John Kerry w sobotę rozmawiał telefonicznie z Siergiejem Ławrowem.

d28p5p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28p5p1
Więcej tematów