Trwa ładowanie...

Francja: czas na decyzję w negocjacjach nuklearnych z Iranem

- Wszystko jest na stole. Czas na decyzję - powiedział w Wiedniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius po rozmowie ze swym irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem.
Share
Jeden z irańskich przywódców Ayatollah Ali Khamenei
Jeden z irańskich przywódców Ayatollah Ali KhameneiŹródło: PAP/EPA
d42c3xx

W stolicy Austrii trwają przedłużone już kolejny raz negocjacje między sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami) a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program ten będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Przedstawiciel irańskiej delegacji powiedział w sobotę, że wszyscy uczestnicy rozmów muszą zdecydować, czy jeszcze w ten weekend chcą zakończyć negocjacje.

d42c3xx

W sobotę z ministrem spraw zagranicznych Iranu rozmawiali kilkakrotnie także sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która koordynuje negocjacje. Rezultaty tych rozmów nie są znane. Kerry powiedział w sobotę rano, że do uzgodnienia pozostało "kilka trudnych kwestii".

Według francuskiej agencji AFP, powołującej się na źródła dyplomatyczne, niemal cały tekst umowy jest już gotowy, brakuje jednak porozumienia w kilku szczegółach. "W tej chwili chodzi jeszcze o trzy sporne punkty" - powiedział w sobotę po południu prezydent Iranu Hasan Rowhani w wywiadzie dla irańskiej telewizji.

W rozmowach w Wiedniu biorą również udział ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii, Frank-Walter Steinmeier i Philip Hammond. W stolicy Austrii nie ma natomiast szefów dyplomacji Chin i Rosji.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że John Kerry w sobotę rozmawiał telefonicznie z Siergiejem Ławrowem.

d42c3xx

Podziel się opinią

Share
d42c3xx
d42c3xx
Więcej tematów