Franciszek powoła 20 kardynałów - żadnego Polaka
Kolejna rewolucja papieża Franciszka - tak watykaniści interpretują ogłoszone przez niego w niedzielę nominacje kardynalskie. Godność kardynała otrzyma 20 dostojników z całego świata, wśród których najmniej jest Europejczyków. 15 z nich nie ukończyło 80 lat. Na liście przyszłych kardynałów nie ma żadnego Polaka.
Godność nowym kardynałom papież wręczy na konsystorzu, który odbędzie się w Watykanie w dniach 14-15 lutego.
Pięciu kardynałów-nominatów to dostojnicy, którzy otrzymają tę godność za zasługi dla Kościoła, ale ze względu na wiek nie będą mogli brać udziału w konklawe.
Drugie już nominacje kardynalskie papieża Franciszka potwierdzają jego linię zmiany punktu ciężkości Kościoła, czyli przeniesienia go z Europy do innych części świata. Na liście 20 nominatów ze wszystkich kontynentów jest zaledwie 7 Europejczyków.
Podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób papież ogłosił, że nominację kardynalską otrzyma między innymi były szef watykańskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti z Francji, obecnie prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła. To jedyny przedstawiciel Kurii Rzymskiej wśród kardynałów-nominatów.
Ponadto na liście przyszłych kardynałów są: patriarcha Lizbony abp Manuel Jos, Macário do Nascimento Clemente, arcybiskup Addis Abeby w Etiopii Berhaneyesus Demerew Souraphiel, metropolita Wellington w Nowej Zelandii abp John Atcherley Dew, arcybiskup włoskiej Ankony Edoardo Menichelli, arcybiskup Hanoi w Wietnamie Pierre Nguyen Van Nhon, arcybiskup Rangunu w Birmie Charles Maung Bo, arcybiskup Bangkoku w Tajlandii Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, abp Francesco Montenegro z sycylijskiego miasta Agrigento, arcybiskup Daniel Fernando Sturla Berhouet z Montevideo w Urugwaju, abp Arlindo Gomes Furtado z Wysp Zielonego Przylądka i abp Soane Patita Paini Mafi z Wysp Tonga.
W uznaniu zasług dla Kościoła kardynałami zostanie także pięciu sędziwych dostojników: abp Jos, de Jesús Pimiento Rodríguez z Manizales w Kolumbii, włoski arcybiskup Luigi De Magistris, abp Karl-Joseph Rauber z Niemiec, Argentyńczyk abp Luis H,ctor Villalba i biskup Júlio Duarte Langa z Mozambiku.
Przedstawione nominacje potwierdzają, że papież Bergoglio chce przebudować nie tylko struktury Kurii Rzymskiej, ale także zmienić skład najwyższej hierarchii kościelnej, dopuszczając do niej dostojników z tzw. peryferii Kościoła, czyli najdalszych zakątków świata.
Zaskoczenie nominacjami jest tak duże, że zaledwie kilka minut po ich ogłoszeniu przez papieża rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że Franciszek nie czuje się "zobowiązany" do nominacji według dotychczas obowiązującego klucza "stolic kardynalskich". Zgodnie z tą zasadą poprzedni papieże "automatycznie", jak dodał, mianowali kardynałami metropolitów największych miast, np. we Włoszech, Hiszpanii czy Meksyku.
Tym razem, zaznaczył ksiądz Lombardi, nominacje otrzymali arcybiskupi i biskupi z siedzib, które w przeszłości nie miały kardynałów.
Zobacz także: Papież Franciszek Człowiekiem Roku