Fotyga w USA podsumuje połowę kadencji L. Kaczyńskiego

26.06.2008 17:20, aktual.: 26.06.2008 17:34

Prezydent Lech Kaczyński jest zainteresowany pozytywnym zakończeniem negocjacji w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jak wynika z oświadczenia Kancelarii Prezydenta, taką informację przekazała amerykańskim politykom przebywająca w USA prezydencka minister Anna Fotyga. W oświadczeniu podkreślono, że celem wizyty Fotygi jest podsumowanie połowy kadencji Lecha Kaczyńskiego oraz omówienie aktualnego stanu stosunków polsko-amerykańskich.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, Lech Kaczyński chce aktywnie włączyć się w kwestie dotyczące polsko-amerykańskich rozmów w sprawie instalacji elementów tarczy w Polsce.

Urzędnicy Pałacu w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że wizyta Fotygi w USA jest elementem większej całości dotyczącej stosunków ze Stanami, w której kluczowe było spotkanie Lecha Kaczyńskiego z George'em W. Bushem podczas majowej wizyty w Jerozolimie. Prezydenci rozmawiali wówczas o planach amerykańskiej tarczy antyrakietowej oraz sytuacji w Gruzji.

Lech Kaczyński wielokrotnie wyrażał opinię, że instalacja w Polsce elementów amerykańskiej tarczy jest korzystna dla bezpieczeństwa naszego kraju. Osoby związane z Pałacem Prezydenckim nieoficjalnie przyznają, że w ocenie prezydenta to ostatni moment, żeby "pociągnąć te negocjacje".

Jak informuje źródło, z którym rozmawiała Polska Agencja Prasowa, Pałac Prezydencki otrzymuje kanałami dyplomatycznymi informacje, że polsko-amerykańskie negocjacje stanęły w martwym punkcie i idą w złym kierunku, co może spowodować wycofanie się Amerykanów. Dlatego - jak argumentuje - Fotyga ma spotkać się w USA z kluczowymi osobami zaangażowanymi w sprawę negocjacji w sprawie tarczy i wysłuchać ich argumentów.

W Waszyngtonie zaplanowano spotkania Fotygi z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Stephenem Hadleyem, doradcą wiceprezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Josephem Woodem, I zastępcą sekretarza obrony Gordonem Englandem, asystentem sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Danielem Friedem oraz przedstawicielami Partii Demokratycznej i Republikańskiej w Podkomisji Sił Strategicznych Izby Reprezentantów.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, lista rozmówców obejmuje również doradców ds. międzynarodowych kandydatów na prezydenta USA, senatora Johna McCaina oraz senatora Baracka Obamy.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że gabinet Donalda Tuska miał zasugerować Amerykanom, że prezydencka wysłanniczka nie ma żadnych pełnomocnictw do rozmów o tarczy.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że MSZ nie tylko wiedział o terminie wizyty Fotygi w USA i liście rozmówców, ale także pomagał w jej organizowaniu. Szef MSZ Radosław Sikorski mówił jednak, że wyjazd Fotygi "nie jest uzgodniony", a on nie ma na razie informacji na temat spraw, w jakich pojechała ona do USA.

Jak podano w oświadczeniu Kancelarii, Fotydze w czasie rozmów towarzyszą ambasador RP w USA Robert Kupiecki, stały Przedstawiciel RP przy ONZ ambasador Andrzej Towpik oraz dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Według Kancelarii Prezydenta, w czasie rozmów Fotygi w USA ma zostać podsumowana aktywność międzynarodowa prezydenta Kaczyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa energetycznego, polityki wschodniej, w tym sytuacji w Gruzji oraz reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej.

Nowojorska cześć programu wizyty Fotygi obejmuje spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz na Uniwersytecie Columbia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także