Fotyga: początek rozmów w sprawie tarczy
Polska rozpocznie w kwietniu formalne rozmowy w kwestii rozmieszczenia na swym terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej; negocjacje mogą potrwać co najmniej parę miesięcy - poinformowała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
05.04.2007 | aktual.: 05.04.2007 21:13
W wywiadzie dla Reutera minister Fotyga powiedziała, że rozmowy na temat systemu, w ramach którego Waszyngton chce rozmieścić w Polsce 10 wyrzutni rakiet, a w Czechach radar, były bardzo trudne technicznie.
"Ten proces jest wyjątkowo skomplikowany" - powiedziała minister Fotyga.
Szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że Polska jest zainteresowana bilateralnym porozumieniem z USA w sprawie bezpieczeństwa, lecz, jak pisze Reuters, odmówiła podania szczegółów.
"Wiele krajów już omawia te zagadnienia ze Stanami Zjednoczonymi. Chcielibyśmy, by towarzyszyły temu także szersze ustalenia polityczne" - powiedziała Fotyga.
Zaznaczyła, że Warszawa wierzy, że system antyrakietowy będzie chronił całą Europę i inne państwa NATO, i że kiedyś w przyszłości będzie mógł zostać w pełni zintegrowany z NATO.
Szefowa polskiej dyplomacji oświadczyła, że nie rozumie europejskich krytyków, którzy sugerują, że ten system obrony zapoczątkuje nowy wyścig zbrojeń lub poważnie zaszkodzi stosunkom z Rosją.
Minister powiedziała, że z Rosją i wieloma innymi państwami europejskimi prowadzono konsultacje na temat tych planów i nie pojawiła się propozycja alternatywnego systemu obrony powietrznej.
"Ten system jest zaprojektowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa Polski, Stanów Zjednoczonych i bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym państw Europy i NATO" - podkreśliła minister Fotyga.
Reuters przypomina, że władze w Warszawie chcą, by Waszyngton zapewnił Polsce obronę powietrzną, umieszczając na jej terenie rakiety Patriot lub zapewniając inną obronę.