Fotoreporterzy: niech Dorn przeprosi za "ścierwojady"

Fotoreporterzy akredytowani w Sejmie domagają się od marszałka Ludwika Dorna przeprosin za nazwanie ich "ścierwojadami". Zapowiadają, że jeśli Dorn nie przeprosi, rozważą wystąpienie na drogę prawną.

Obraz
Obraz

Galeria

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-z-sejmem-v-kadencji-6038700602107009g )[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozegnanie-z-sejmem-v-kadencji-6038700602107009g )
Pożeganie z Sejmem V kadencji

Obraz

"W związku z wypowiedzią w dniu 4.9.2007 r., w której zwraca się Pan do Straży Marszałkowskiej i pracowników Kancelarii Sejmu używając obraźliwych słów wobec akredytowanych w Sejmie fotoreporterów, żądamy od Pana publicznych przeprosin" - napisali fotoreporterzy w piśmie, które chcieli w piątek w Sejmie wręczyć marszałkowi.

Jak podkreślili, "w przypadku braku woli załagodzenia zaistniałej sytuacji, rozważymy wystąpienie na drogę prawną". Marszałek minął jednak fotoreporterów bez słowa nie przyjmując pisma. Zostało ono złożone w sekretariacie marszałka.

Na początku tygodnia Dorn miał nazwać fotoreporterów "ścierwojadami". Pytany na środowej konferencji prasowej o to określenie marszałek nie dementował. Tłumaczył, że nie użył go publicznie, a - jak dodał - "jeśli ktoś podsłuchał, to jego problem".

W piśmie fotoreporterzy napisali, że stanowisko marszałka Sejmu zobowiązuje do "posiadania odpowiednich kwalifikacji moralnych i wysokiej kultury osobistej, potrzebnej do kierowania pracami parlamentu".

Nie przyjmują argumentacji Dorna, że określenia "ścierwojady" użył w rozmowie prywatnej, bo - podkreślają - wypowiedź padła w Sejmie, w obecności dziennikarzy i pracowników Kancelarii.

Fotoreporterzy zwrócili też Dornowi uwagę na zachowanie straży marszałkowskiej, której "nakazuje się ochranianie marszałka przed obiektywami telewizyjnych kamer i aparatów w sposób sugerujący, że z ich strony może dojść do czynnej napaści" na Dorna.

"Rozumiemy, że obecna sytuacja polityczna wywołuje określone napięcia i stres, widzimy nerwowe zmagania w sali posiedzeń, jednak takie napięcia zdarzały się również w poprzednich kadencjach Sejmu. Nigdy jednak żaden z Marszałków nie okazywał nam tyle niechęci co obecny" - napisali.

Dorn tłumaczył w środę, że jego doświadczenia z fotoreporterami są takie, że "wbrew jego woli sfotografowali go półnagiego, w samych majtkach na szpitalnym łóżku, na którym leżał ze złamanym kręgosłupem, że zepsuli mu wydarzenie w życiu ważne, czyli ślub, że ostatnio fotoreporter, nawet teraz, kiedy chodzi o kulach, stanął w drzwiach do wyjścia do gabinetu i musiał być siłą przez oficera BOR stamtąd wypychany".

Deklarował, że "ma duży szacunek dla nienachalnych, przestrzegających elementarnych reguł zachowania fotoreporterów, ale istnieje też taka grupa, którą określa tak, jak określa".

Pod listem do Dorna podpisało się około 20 fotoreporterów, m.in. z "Dziennika", "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej", "Faktu", "Wprost", "Gazety Polskiej", "Życia Warszawy", Polskiej Agencji Prasowej i Reutersa.

Rzecznik marszałka Witold Lisicki powiedział, że Ludwik Dorn odniesie się do pisma fotoreporterów kiedy się z nim zapozna. Jak dodał, prawdopodobnie nie będzie to w piątek z powodu napiętego harmonogramu prac Sejmu.

Źródło artykułu:

Wybrane dla Ciebie

O czym rozmawiał Nawrocki z Trumpem? CNN ujawnia
O czym rozmawiał Nawrocki z Trumpem? CNN ujawnia
Lider węgierskiej opozycji: Solidaryzujemy się z Polską
Lider węgierskiej opozycji: Solidaryzujemy się z Polską
Trump reaguje na postrzelenie Kirka. Błyskawiczny wpis
Trump reaguje na postrzelenie Kirka. Błyskawiczny wpis
Ulewy przejdą przez Polskę. Możliwe burze
Ulewy przejdą przez Polskę. Możliwe burze
Charlie Kirk postrzelony na wiecu. Ludzie Trumpa proszą o modlitwę
Charlie Kirk postrzelony na wiecu. Ludzie Trumpa proszą o modlitwę
Szef BBN o wpisie Trumpa. "Zapowiedź jakichś działań"
Szef BBN o wpisie Trumpa. "Zapowiedź jakichś działań"
Rozmowa z Trumpem zakończona. Wpis Nawrockiego
Rozmowa z Trumpem zakończona. Wpis Nawrockiego
Flaga z sierpem i młotem na maszcie. Służby działają
Flaga z sierpem i młotem na maszcie. Służby działają
Działo się w środę. Oto najważniejsze wydarzenia [SKRÓT DNIA]
Działo się w środę. Oto najważniejsze wydarzenia [SKRÓT DNIA]
Szef kancelarii prezydenta: Trwa rozmowa Trump-Nawrocki
Szef kancelarii prezydenta: Trwa rozmowa Trump-Nawrocki
Znaleziono kolejnego drona. Incydent pod Lublinem
Znaleziono kolejnego drona. Incydent pod Lublinem
Tusk rozmawiał z Zełenskim. "Absolutnie inny poziom eskalacji"
Tusk rozmawiał z Zełenskim. "Absolutnie inny poziom eskalacji"