Forty i schrony mają stać się nowymi atrakcjami turystycznymi Poznania
W stolicy Wielkopolski jest wiele fortyfikacji i innych obiektów wojskowych z różnych okresów historycznych, z których większość jest niedostępna dla zwiedzających. Władze Poznania chcą to zmienić.
11.03.2015 | aktual.: 15.03.2015 09:41
W XIX wieku za sprawą zbudowania przez pruskie władze 18 fortów Poznań stał się twierdzą nie do zdobycia. Forty zachowały się do dziś, ale większość z nich jest na co dzień niedostępna dla zwiedzających. O tym, jak wielkie jest zainteresowanie tymi obiektami, świadczą wszelkie wydarzenia, przy okazji których do środka są wpuszczani turyści. Można się było o tym przekonać m.in. podczas akcji „Poznań za pół ceny” czy Dni Twierdzy Poznań. A przecież forty to nie wszystko – w Poznaniu znajduje się m.in. schron przeciwatomowy, który w latach 60. zbudowano dla władz miasta na wypadek wojny.
Od lat różne środowiska apelowały do władz Poznania, aby wreszcie zajęły się fortami, czyniąc z nich stałą atrakcję turystyczną miasta. Teraz nareszcie podjęto w tym kierunku konkretne kroki – prezydent Poznania powołał 11-osobowy zespół ds. fortyfikacji.
Głównym zadaniem zespołu będzie wypracowanie kierunków działań w zakresie wykorzystania poznańskich fortyfikacji na cele kulturalne, turystyczne, społeczne, gospodarcze i sportowe.
- Fortyfikacje miasta Poznania mają wielki potencjał, który należy wykorzystać. Rozmaite umocnienia towarzyszą Poznaniowi od jego zarania, począwszy od grodu na Ostrowie Tumskim, przez mury miejskie i nowożytne forty, umocnienia z obu wojen światowych, a skończywszy na zimnowojenych schronach – mówi Konrad Dąbrowski, przewodniczący zespołu. – Obiekty te mogą stać się nową przestrzenią rekreacyjną dla mieszkańców miasta a z uwagi na swoje położenie i walory historyczne architektoniczne i krajobrazowe mogą być wielkim magnesem przyciągającym turystów do naszego miasta czy regionu – dodaje.
Zespół ma wypracować strategię wykorzystania fortów na najbliższe lata. W planach są m.in. takie elementy jak opracowanie Systemu Identyfikacji Wizualnej, przewodnika obejmującego 11 wieków historii Poznania, organizowanie wycieczek czy też pozyskiwanie środków finansowych na rozwój fortyfikacji.
Na razie zespół ma pracować do 30 września, ale niewykluczone, że ten okres zostanie wydłużony.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .