Trwa ładowanie...
d3sx1it
02-04-2003 15:40

Fischler: UE to ani piekło, ani niebo

Członkostwo w Unii Europejskiej to ani
piekło, ani niebo, tylko konkretne korzyści i pewne wyzwania dla
polskich rolników. W sumie będzie im lepiej niż przed wejściem do
Unii - zapewnił w środę komisarz UE ds. rolnictwa Franz Fischler.

d3sx1it
d3sx1it

"Członkostwo Unii nie jest piekłem, jak głoszą niektóre wieszczki, ale nie jest też niebem. Ale jest jedna prosta prawda, której każdy powinien być świadom: pakiet Komisji Europejskiej zapewni polskim rolnikom poprawę sytuacji po przystąpieniu do Unii" - powiedział Fischler na konferencji w Brukseli.

Jako pakiet Komisji określił on zaproponowane przez nią warunki członkostwa w zakresie rolnictwa, które legły u podstaw ostatecznego porozumienia w tej dziedzinie, wynegocjowanego przez Polskę z Piętnastką na grudniowym szczycie w Kopenhadze.

"Nie róbmy z członkostwa Unii kozła ofiarnego w sytuacji, która i tak jest nieuchronna, ponieważ polskie rolnictwo musi się zmienić z członkostwem czy bez" - apelował austriacki komisarz.

Według niego, porównanie podstawowych danych o rolnictwie Polski i obecnej Unii świadczy, że polskie rolnictwo i wieś powinny się restrukturyzować i modernizować, żeby poprawić swą konkurencyjność i dostosować się do otaczającego świata.

d3sx1it

"Wszystkie elementy pakietu zostały tak pomyślane, żeby pomóc Polsce w trwającej restrukturyzacji sektorów rolnych" - przekonywał Austriak.

"Sytuacja rolników poprawi się dzięki wprowadzeniu stałych cen i polityki rynkowej, jak również dopłat bezpośrednich. Sytuacja społeczności wiejskiej poprawi się dzięki wzmocnieniu polityki rozwoju wsi" - tłumaczył Fischler.

"Na przykład programy zachęcające do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i różnicowania działalności gospodarczej na wsi stworzą nowe możliwości, które zachęcą ludzi do podejmowania nowych zajęć i pomogą w zapewnieniu, żeby niezbędna restrukturyzacja nie powodowała wysokiego bezrobocia na wsi" - podkreślił.

Mimo wzmożonej konkurencji otwarcie rynku stworzy nowe możliwości polskim producentom i przyciągnie inwestycje zagraniczne. "Polscy rolnicy powinni wykorzystywać swoje mocne strony: spójrzcie na przykład na rynek cielęciny, na którym Polska stała się mocnym eksporterem!" - zachęcał Fischler.

d3sx1it

Przytoczył dane, z których wynika, że wzajemne otwarcie w handlu rolnym między Polską a Unią, w wyniku tzw. porozumienia o podwójnym zysku, przyniosło dwukrotnie szybszy wzrost polskiego eksportu rolnego na rynek UE niż unijnego eksportu do Polski (odpowiednio o 23,5 i o 12,4 proc. w 2001 roku).

Komisarz przekonywał też, że proponowana przez niego reforma wspólnej polityki rolnej sprawi, że polskie rolnictwo i wieś będą miały jeszcze korzystniejsze warunki rozwoju w Unii.

"To, czego potrzebujemy, to nie propaganda, lecz obiektywna informacja, żeby wyjść naprzeciw niepokojom i obawom ludności i podtrzymać, a nawet umocnić wsparcie dla integracji europejskiej" - zakończył swoje wystąpienie Fischler.

Dane porównawcze o rolnictwie Polski i Unii według Fischlera:

zatrudnienie w rolnictwie 19,0% 4,2%

udział rolnictwa w PKB 3,1% 1,7%

średnia powierzchnia gospodarstwa 7,5 ha 18,7 ha

ludność wiejska 37 % 20 %

(mp)

d3sx1it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sx1it
Więcej tematów