Finowie już budują. Zabezpieczają granicę z Rosją
Finlandia buduje pierwszy odcinek ogrodzenia na granicy z Rosją. Instalacja barier między krajami ruszyła niespełna dwa tygodnie po przystąpieniu skandynawskiego państwa do NATO.
Fińskie ogrodzenie, wykonane ze stalowej siatki, ma mieć długość około 200 kilometrów i obejmie najbardziej krytyczne części granicy. Płot ma powstać do końca 2026 roku. Ogrodzenie będzie wyposażone w sprzęt do nadzoru.
Na północy kraju płot na granicy z Rosją powstaje jedynie przy głównej drodze transgranicznej. Bagna i bezdrożne lasy utrudniają w praktyce nielegalną migrację, ale w Laponii dla zabezpieczenia wschodniej granicy konieczne będzie zbudowanie drogi pontonowej - poinformowała w piątek straż graniczna Finlandii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NATO się rozszerza. W Moskwie nerwowo
Zasieki na granicy Finlandii i Rosji
W Laponii w początkowej fazie budowy płotu na granicy z Rosją przeprowadzone zostaną prace na terenach podmokłych. Pierwszy odcinek powstanie w rejonie przejścia granicznego w Salla, a początek prac zaplanowano na sierpień-listopad tego roku - przekazał lapoński oddział straży.
Wcześniej na przełomie lutego i marca rozpoczęto budowę pierwszego testowego odcinka płotu w południowo-wschodniej Finlandii, w rejonie przejścia granicznego, skupiającego ruch z okolic Petersburga. - Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - przekazał na konferencji w Imatrze gen. Jari Tolppanen, dowódca lokalnego oddziału straży.
Według niego zabezpieczenie wschodniej granicy zmniejszy "zależność" od strony rosyjskiej przy kontroli granicy. W ubiegłym roku Rosjanie zatrzymali ok. 700 osób próbujących przedostać się do Finlandii. - Przez dziesięciolecia ta współpraca układała się dobrze, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość - przyznał.
Podkreślił przy tym, że przystąpienie Finlandii do NATO oraz fakt, że fińska granica stała się również zewnętrzną granicą Sojuszu, nie wpływają na zabezpieczenie narodowych granic.
Porozumienie w sprawie granicy z Rosją
Fińskie władze osiągnęły porozumienie w sprawie budowy płotu na granicy z Rosją w 2022 roku, a parlament zatwierdził finansowanie pierwszej fazy projektu w lutym tego roku.
Przy projekcie zabezpieczenia wschodniej granicy zapoznano się m.in. z zabezpieczeniem granicy estońskiej.
Doświadczenia Polski, która zmaga się z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, wskazują z kolei, że migranci zazwyczaj próbują sforsować zabezpieczenia, aniżeli ominąć ogrodzenie na danym odcinku - zauważają fińscy funkcjonariusze.
Pierwszy testowy odcinek płotu, powstający w rejonie Imatry, liczący ok. 3 km długości, ma być gotowy w czerwcu. Następnie rozpoczną się prace przy właściwym ogrodzeniu. Docelowo władze zamierzają zabezpieczyć ok. 200 km granicy z Rosją, tj. ok. 15 proc. całej liczącej ponad 1300 km granicy.
Źródło: Reuters/PAP/WP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski