Trwa ładowanie...

Finlandia grabi liście i unika pożarów - Donald Trump o pożarach w Kalifornii

Donald Trump stwierdził, że Finlandia grabi liście w lasach i dba o utrzymanie w nich porządku, dzięki czemu zapobiega wybuchom pożarów. Strona fińska zaprzecza stanowisku prezydenta USA. Zwraca uwagę na różnice między lasami w Finlandii i USA.

Finlandia grabi liście i unika pożarów - Donald Trump o pożarach w KaliforniiŹródło: East News, fot: AP/EAST NEWS
d3zzq6w
d3zzq6w

Finladnia: Donald Trump chwali system, który nie istnieje

Podczas sobotniej wizyty w Kalifornii, gdzie od ponad tygodnia płoną ogromne obszaru lasów prezydent Donald Trump stwierdził, że leśnicy z USA powinni brać przykład z Finlandii. Trump zaznaczył, że Finowie grabią liście oraz dbają o porządek w swoich lasach, dzięki czemu unikają zagrożenia tak rozległymi pożarami. Takie stanowisko Prezydenta USA zaskoczyło Finów, bowiem sytuacja w leśnictwie wygląda zupełnie inaczej.

Finlandia: Donald Trump nie ma racji

Donald Trump (prezydent USA) oraz Sauli Niinisto (prezydent Finlandii) spotkali się w Paryżu podczas obchodów 100-lecia zakończenia pierwszej wojny światowej. Donald Trump był wówczas zainteresowany sposobem troski o tereny leśne w Finlandii. Kancelaria prezydenta Niinisto potwierdza, że rozmawiał on z Donaldem Trumpem o „fińskiej gospodarce leśnej oraz systemie monitorowania pożarów lasów”, jednak w trakcie rozmów nie było mowy o grabieniu liści.

Finlandia przykładem dla USA

Podczas sobotniej wizyty w Kalifornii Donald Trump podkreślił, że USA powinno wziąć przykład z Finlandii i na ich wzór dbać o tereny leśne. To wyróżnienie schlebia Finlandii, jednak, jak zaznacza Janne Koivukoski (kierujący działaniem służb ratunkowych, w tym pożarnictwem), porównywanie terenów leśnych USA i Finlandii jest ogromnym uproszczeniem. Finlandia w prawie 80% pokryta jest lasami. Jednak jest też jednym z najbardziej bagnistych terenów świata, bo aż 10% kraju to obszary wodne. Płonące właśnie lasy w Kalifornii rosną na terenie suchym, a bez sztucznego nawadniania nigdy by nie wyrosły. Właśnie ze względu na te różnice nie powinno się porównywać obu systemów dbania o tereny leśne.

d3zzq6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zzq6w
Więcej tematów