PolskaFinisz wypłat świadczeń dla ofiar III Rzeszy

Finisz wypłat świadczeń dla ofiar III Rzeszy




W grudniu ubr. Fundacja rozpoczęła wypłaty kolejnej transzy świadczeń niemieckich dla 1225 beneficjentów oraz znacznie większej grupy spadkobierców, liczącej przeszło 56 tysięcy. Na listach znalazło się również 910 osób, które pracowały jako dzieci w miejscu zamieszkania.

Finisz wypłat świadczeń dla ofiar III Rzeszy

11.01.2005 | aktual.: 11.01.2005 09:14

Do maja

– Zawiadomienia o terminie wypłat zostały do wszystkich rozesłane – poinformowała wczoraj Agnieszka Szafrańska-Romanów z ,,Pojednania’’. – Planujemy zakończyć wypłaty dla żyjących byłych robotników niewolniczych i przymusowych jeszcze przed 60. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej.

Także w grudniu ,,Pojednanie’’ wspomogło 1875 osób w ramach programu pomocy humanitarno-socjalnej, realizowanego z tzw. środków własnych Fundacji. Otrzymały one łącznie przeszło 768 tys. zł (do rozdysponowania jest 10 mln zł). Z tej formy pomocy mogą skorzystać jedynie poszkodowani przez III Rzeszę – program nie obejmuje spadkobierców.

– Zainteresowanie było tak duże, że Zarząd Fundacji przedłużył termin składania wniosków do końca marca 2005 roku – powiedziała Agnieszka Szafrańska-Romanów.

Potrzebne zaświadczenie

Aby otrzymać pieniądze np. na zakup opału, odzieży, podstawowe utrzymanie czy opłaty, zainteresowany musi dołączyć do wniosku zaś- wiadczenie o swojej trudnej sytuacji z ośrodka opieki społecznej lub innej placówki pomocy społecznej. Inne osoby mogą otrzymać zwrot części kosztów (do tysiąca zł) za zakup specjalistycznych leków, sprzętu rehabilitacyjnego czy leczenia w polskim sanatorium.

Wtedy do wniosku trzeba załączyć rachunki i zaświadczenie bądź skierowanie od lekarza. Komisje Fundacji rozpatrzyły do tej pory 9 tys. spraw. Tylko 700 wniosków odrzucono (8 proc). 8300 osób otrzyma w sumie 3 mln 300 tys. zł. Dalsze 5 tys. spraw jest na etapie uzupełniania dokumentacji. Natomiast do końca stycznia br. "Pojednanie" przyjmuje zgłoszenia na używane balkoniki i chodziki. Ofiarował je Fundacji szpital z Frankfurtu nad Menem. Sprzęt będzie przekazywany nieodpłatnie.

Formularze na pomoc

Formularze wniosków można otrzymać w stowarzyszeniach ofiar nazizmu lub wydrukować z interenetu (www.fpnp.pl). Wnioski, wraz z dokumentami, należy przesłać na adres: Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie", ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa, z dopiskiem na kopercie: "pomoc humanitarna".

Barbara Sadłowska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)