Finansowanie in vitro. Jest decyzja prezydenta
Ustawa o finansowaniu in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. To pierwszy projekt obywatelski przyjęty w tej kadencji Sejmu.
15.12.2023 | aktual.: 15.12.2023 21:28
Prezydent Andrzej Duda podpisał trzy ustawy: o zamrożeniu cen energii, o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz o finansowaniu in vitro.
"Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej" - napisano w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych" - zaznaczono.
Na początek stycznia 2024 roku planowane jest posiedzenie prezydenckiej rady ds. ochrony zdrowia w sprawie tego projektu.
Obywatelski projekt przyjęty
Projekt obywatelski w sprawie finansowania in vitro został złożony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Wnioskodawcy argumentowali, że przez wysokie koszty procedury in vitro, dostępność zabiegów jest mocno ograniczona i konieczne jest wsparcie budżetu.
29 listopada projekt został przyjęty głosami 268 posłów.
Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację programu - to nie mniej, niż 500 mln zł.
Czytaj więcej: