20 lat temu w Polsce powstała „Solidarność”, która była motorem przemian wolnorynkowych w Europie Wschodniej. Jednakże dzwony z okazji tegorocznych obchodów rocznicy zabrzmią fałszywie, twierdzi John Reed w artykule „Polska schodzi z drogi reform”, opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu Financial Times.
Znany londyński dziennik wielkiej finansjery krytycznie ocenia najnowsze posunięcia polskiego rządu. Po opuszczeniu go przez Unię Wolności, „Solidarność” straciła nie tylko większość, ale także nerwy. Mniejszościowy rząd uchwala ustawy z myślą o przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Polacy nazywają tę legislację „kiełbasą wyborczą” – pisze autor artykułu.
Szczególnie krytycznie John Reed ocenił przyjętą przed wakacjami ustawę „uwłaszczeniową”. Podobnie ocenia planowane zmiany w kodeksie pracy, przewidujące skrócenie tygodnia pracy do 40 godzin oraz uczynienie z wysokich zarobków za pracę czegoś w rodzaju dogmatu.
Polska schodzi z drogi reform, zaś stan polskiego przemysłu bardzo interesuje kraje Unii Europejskiej. Z ludnością stanowiącą jedną trzecią mieszkańców 12 krajów kandydujących i z 40% ich PKB, Polska może przyczynić się do rozkwitu, ale i do rozchwiania UE. Węgry i inne mniejsze kraje kandydackie, w trosce o własne członkostwo, już naciskają na Brukselę, by przesunęła Polskę do drugiej grupy aplikantów – pisze autor. (mag)