Finał Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu
62 osoby z całej Polski wezmą udział w Czwartych Finałach Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu, które obędą się w sobotę na placu Zamkowym w Warszawie.
W tym roku podczas dwustopniowych eliminacji, prowadzonych w całej Polsce wyłoniono 36 kobiet i 26 mężczyzn, którzy będą konkurowali o tytuł Mistrza Polski w Szybkim Czytaniu. Zadaniem startujących w finale będzie jak najszybsze przeczytanie specjalnie przygotowanego tekstu, zawierającego ok. 2000 słów i odpowiedzenie na 20 pytań, sprawdzających stopień zrozumienia przeczytanego tekstu.
O zajętym miejscu decydować będzie efektywność czytania, obliczana jako iloczyn szybkości czytania wyrażonej w liczbie słów na minutę i współczynnika rozumienia tekstu wyrażonego w procentach (który jest obliczany na podstawie testu). Jury oceniającemu finalistów przewodniczyć będzie doc. Anna Cegiełła. Na zwycięzców czekają cenne nagrody m.in. notebook.
Finałowa konkurencja zostanie rozegrana podczas Festiwalu Książki Bibliomania 2002, organizowanego przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga na warszawskim Placu Zamkowym. Swoją obecność zapowiedział honorowy członek Bractwa Kawalerów Gutenberga - marszałek Sejmu Marek Borowski.
Umiejętność czytania pozostała najważniejszym sposobem zdobywania informacji, mimo że z ekranów telewizorów i komputerów codziennie atakuje nas potok obrazów. Umiemy czytać, ale wciąż czytamy za wolno. Skuteczne radzenie sobie z setkami i tysiącami stron tekstów wymaga doskonalenia tej umiejętności, o czym dobrze wiedzą studenci - uważa Robert Buszta z Akademii Szybkiego Czytania, organizatora Mistrzostw.
Czytamy zwykle z prędkością nie większą niż 220 słów na minutę. To znacznie poniżej naszych możliwości. Odnotowany w Księdze Guinessa rekord wynosi 30 tysięcy słów na minutę czytanych ze zrozumieniem i zapamiętaniem treści tekstu. Można założyć, że pracując nad umiejętnością czytania każdy z nas może nauczyć się czytać pięć razy szybciej. Wystarczy przyswoić sobie kilka umiejętności warunkujących szybkie czytanie: poszerzanie pola widzenia, właściwej pracy oczu, selekcji tekstu oraz wyeliminować fonetyzację czyli "czytanie na głos w myślach" - dodał Buszta. (aka)