Trwa ładowanie...
d1nywa4

Filipiny: podpisano porozumienie pokojowe z islamskimi rebeliantami

Prezydent Filipin Benigno Aquino podpisał z przywódcami muzułmańskich rebeliantów z Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro (MNLF) porozumienie pokojowe, kończące wieloletni konflikt. Negocjacje pokojowe między walczącymi stronami trwały od 2001 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wymiana dokumentów porozumienia
Wymiana dokumentów porozumienia (PAP/EPA, Fot: Dennis M. Sabangan)
d1nywa4

Porozumienie uroczyście podpisano w pałacu prezydenckim w Manili. Na mocy tego dokumentu ma powstać autonomiczny muzułmański region, zajmujący południowe obszary, drugiej co do wielkości wyspy Filipin, Mindanao. W zamian bojownicy zobowiązali się zakończyć zbrojne powstanie.

Większość mieszkańców Filipin stanowią katolicy.

W uroczystości brał udział premier Malezji Najib Razak, który pośredniczył w rozmowach między zwaśnionymi stronami. - Podpisując ten dokument obie strony nie patrzyły na problemy przeszłości, ale spoglądały w przyszłość. (...) Po tylu latach konfliktu, który kosztował życie wielu ludzi, jest to wyraz ogromnej odwagi - powiedział Razak.

d1nywa4

Agencja Associated Press podkreśla, że pozytywne zakończenie rozmów pokojowych jest dużym sukcesem prezydenta Aquino. Prezydent liczy, że do 2016 roku uda się wprowadzić w życie treść porozumienia. Z zawartą umową nie zgadzają się mniejsze grupy powstańcze, które zapowiadają kontynuowanie walk. Ich celem jest utworzenie samodzielnego państwa.

W następstwie rebelii rozpoczętej na południu Filipin w latach 70. XX wieku zginęło ponad 150 tys. ludzi, a ok. 2 mln musiały opuścić miejsce zamieszkania. Rebelia wstrzymywała rozwój gospodarczy południa kraju oraz budziła obawy Zachodu, że region ten może stać się wylęgarnią terroryzmu.

d1nywa4

Podziel się opinią

Share
d1nywa4
d1nywa4
Więcej tematów